Метеорният поток „Дракониди” ще достигне върха на активността си днес, въпреки че тази година астрономите не очакват "звезден дъжд", както миналата. Не е изключено обаче звездопадът да поднесе изненади.

По информация на Международната организация за метеорите периодът на действие на „Драконидите” тази година е от 6 до 10 октомври, а пикът е в 15.15 ч. на 8 октомври българско време.

„Драконидите” са известни с непостоянния си характер и е възможно активността им да бъде от 10-20 в час до 700-800 ярки следи в небето на всеки час.

Скоростта, с която комическите частици от този поток навлизат в атмосферата, е относително ниска – около 20 километра в секунда и те могат лесно да се различат от другите падащи звезди.

Метеорите възникват, когато в земната атмосфера навлизат и изгарят микроскопични частици космически прах. Метеорните потоци, или звездният дъжд, са свързани с преминаването на планетата ни през струпванията от прах, останал след преминаването на комета.

„Драконидите” се наричат така, защото от гледна точка на земния наблюдател падащите звезди идват от съзвездието „Дракон”. Те произлизат от кометата „Джакобини – Цинер”, открита през 1900 г.