Денят 6 ноември ще реши, след над 18 месеца предизборна кампания, кой ще е президент на САЩ от началото на 2013 г.
През изминалата година станахме свидетели на достатъчно събития, след които прибързахме да си направим кардинални изводи за предимствата и слабостите на всеки един от кандидатите.
Всички днес ще са заети да броят грешките на двамата кандидати, както и попаденията в хода на кампанията. Кой какво бил казал, кой как се бил справил с даден проблем.
Избирателите и непряко засегнатите от американските избори разполагат с достатъчно материал, за да изградят силни аргументи защо биха гласували за Барак Обама или Мит Ромни.
Малцина обаче са проектирали хипотетичната визия в съзнанието си за това какво ще се случи след 6-ти ноември, когато ще бъде избран републиканския или демократическия кандидат.
Следователно сега е момента да си зададем въпроса: „Какво ако...?”
… Мит Ромни стане президент на САЩ
По време на предизборната кампания, републикански претендент успя много убедително да се докаже като „кандидат на компромисите”, или като неговите привърженици започнаха да го наричат „Г-н Поправи се”.
Мит Ромни се обявява за сближаваме между гражданите от двата политически лагери в САЩ, заявявайки че се сработва добре не само с неговите съюзници, но и с противниците му.
„Имах възможността да накарам демократи и републиканци да работят заедно”, заявяваше нееднократно по време на предизборните митинги бившият губернатор на Масачузетс.
Противниците на републиканския кандидат обаче критикуват ориентирането на реториката му едновременно към двата политически лагера, като я наричат съмнителна. Към края на кандидат-президентската кампания, иначе твърдият Мит Ромни смекчи тона, като забрави изрази като „твърд” и „консервативен”, с които си служеше през януари.
Политически наблюдатели отчитат това действие като стратегия за привличане на повече избиратели от т. нар. „променлив вот”. Подобно поляризирано поведение може да се превърне в недостатък за Ромни, ако заеме президентския пост.
Противоречията съпътстваха предизборната кампания на Ромни на всяка крачка. Осъзнаващ прекалено консервативните идеологии на собствената си политическа партия, той се опита да ги обедини със собствените си либерални възгледи по странен и ирационален начин.
Бизнес-нюхът на Ромни се оказа пречка пред кандидата, когато се изправи срещу либералните законодатели, различните правозащитни групи и новинарските медии, по време на кампанията му.
Ако бъде избран за президент обаче, Мит Ромни ще се озова в съвсем нова среда. Ако политическият му опит до сега като губернатор на Масачузетс е оставил добри впечатления, това не означава, че той ще е така успешно приложим на федерално ниво.
Комбинацията от съкращаване на разходи и увеличаване на данъци, с която си служеше губернатора на Масачузетс, за да се справи с бюджетния дефицит в управлявания от него щат няма да е достатъчна, като президент на САЩ.
Въпреки, че е статистически смятан от избирателите за по-добрия претендент, когато стане въпрос за справянето с икономиката, заради добрия му бизнес-нюх, не е ясно дали Ромни ще може да прокара политика, която да е адекватна за всички, особено за средната класа на САЩ.
Независимо от обстоятелства, които посрещнат Мит Ромни в Овалния кабинет, ако той все пак стане президент, ще трябва да сформира свой екип, който, както предполага история досега ще бъде със сигурност съставен от досегашните му съветници и помощници.
… Барак Обама бъде преизбран
В очите на избиратели Барак Обама има противоречив вид. За някои той запазва визията си на състрадателен президент, други го критикуват остро за начина му на управление.
Истината се оказва някъде по средата.
В ролята си на действащ президент, позицията, в която се намира Барак Обама от една страна е удобна, а от друга не до там.
За четири години на президенския пост, наред с постиженията си, той е допуснал и много грешки, които са прекалено скорошни, за да бъдат забравени. За да убеди избирателите, че той трябва да получи още един шанс, Барак Обама трябва да покаже готовност да се поправи през следващия си мандат.
Ако той отново встъпи в длъжност през януари, ще се наложи да изтърпи разногласията между двете водещи партии на чело на Сената и Конгреса, които са по-остри от всякога. Президентът ще се наложи да покаже повече твърдост, за да постигне консенсус между двата лагера.
Както стана ясно от статистиките направени в хода на кампанията, шансовете на двамата кандидати са значително изравнени. Следователно, ако все пак Барак Обама се окаже победител във вторник той ще се сблъска с еднаоще по-разединена американска нация.
Встъпвайки в длъжност, той няма да получи гратисен период, за да излекува раните от предизборните поражения. Той ще се сблъска с крайни срокове за изпълнение на дадените от него обещания.
За да ги изпълни своята мисия, без да вижда пречки пред себе си, Барак Обама ще трябва да отърве от ескалиращите противоречията между републиканци и демократи. Ако той успее, да накара ги да работят заедно за общата кауза, това ще има сигурен положителен ефект върху страната. Ако ли не американците ще се сблъскат с още по-тежки условия в следващите четири години.
Президентът от своя страна изказа готовност да работи наравно с републиканците, но ако те откажат да му съдействат, той заяви, че ще си върши работата независимо от тях.
И двата сценария остават в сферата на вероятностите, поне в следващите няколко часа.
По материали на Си Ен Ен