Новината, че децата у нас ще започнат учебната година присъствено предизвика редица спорове. Притеснени заради COVID пандемията родители настояват за онлайн форма на обучение, неправителствени организации направиха свои предложения за безопасност, а от институциите се опитаха да тушират напрежението, като обявиха, че всички необходими мерки са взети. 

Какъв е примерът на Европа? Потърсихме как ще започне учебната година в други държави и какви мерки са предприети. 

В страните на Балканския полуостров темата за връщането на децата в училище се разглежда по различен начин. В Гърция годината ще започне присъствено. На 7 септември ще бие първият звънец, но заради високия брой случаи на COVID-19 в страната и ученици, и преподаватели задължително трябва да носят маски, които ще им бъдат предоставени безплатно от държавата. Броят на учениците в клас ще бъде ограничен до 17.   

Турция планира да отвори училищата на 21 септември. До тогава властите ще направят проверка на всички учебни заведения дали са подготвени да приемат ученици в условията на пандемия. Тези, които покриват стандартите, ще получат сертификат, удостоверяващ, че изпълняват изискванията. Подготвен е и наръчник за безконтактни игри в междучасията.

В Румъния се подготвят и за двата варианта, като още не е взето окончателно решение. За 100 млн. евро правителството ще купи таблети и електронни устройства за онлайн обучение на около 500 хил. ученици. 50 млн. евро ще бъдат използвани за покупка на средства за санитарна и медицинска защита - за маски и дезинфектанти за училищата.

Съюзът на синдикатите на учителите в Сърбия поиска двуседмично отлагане на новата учебна година, която трябва да започне 1 септември в присъствена форма. Профсъюзът се обоснова с това, че местните власти нямат достатъчно средства за осигуряване на маски и дезинфекционни средства и е необходимо повече време училищата да се подготвят за приема на ученици и учители.

Правителството на Северна Македония взе решение от 15 септември децата да учат онлайн. Последва негативна реакция в обществото и редица протести в цялата страна. Македонците настояват за смесена форма на обучение, като заплашиха да бойкотират старта на учебната година.

Училищата в Албания ще отворят от септември въпреки големия брой заразени с коронавирус и жертви. Учениците ще бъдат разделени на малки групи в класните стаи и обучението ще бъде на две смени – сутрин и следобед.

В една от най-засегнатите европейски държави от коронавируа – Италия се подготвят за рисково начало на новата учебната година в клас. Предвидено е всяко дете да има отделен чин, а тези над 6 г. – задължително да са с маски.

Основната трудност за властите е намирането на достатъчно помещения, за да се спазва дистанция между учениците. Стартът е предвиден за 14 септември, след шест дълги месеца на дистанционно обучение и ваканция. 

Училищата в по-засегнатите райони на Англия също въвеждат задължителното носене на маска (за деца над 12 г.), за другите ще бъде препоръчително. Подобна мярка влиза в сила и в Шотландия от следващия понеделник. Маските ще бъдат задължителни и в училищните автобуси. Северна Ирландия също се обяви за носенето на маски в училищата, Уелс ще вземе решение след 26 август. 

В 16-е провинции на Германия учебната година ще започне по различно време. В столицата Берлин децата вече са в клас, докато в други части на страната, които са по-засегнати от пандемията, това ще стане през септември.

Белгия отваря всички училища от септември. В Швеция от тази седмица се възобновява обучението за горните класове. Екоактивистката Грета Тунберг обяви, че също се завръща в час, след като една година не ходеше на училище заради кампанията си за борба срещу климатичните промени.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement