Ръководителят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги смята, че терминът „криза” не е подходящ за сегашното състояние на икономиката в еврозоната.
„Става дума за по-продължителен период на слабост отколкото за криза”, сподели той в интервю за германският вестник „Ханделсблат”. По думите му в еврозоната „продължава умереният процес на заздравяване”.
„Оздравяването е крехко и неравномерно. Но напоследък 14 от 18-те страни показаха растеж, а в рецесия са само две страни. Европа става силна постепенно”, отбеляза Драги. Той изрази увереността си че в бъдеще „икономиката на всички държави от еврозоната ще расте”.
Драги поясни също, че въпреки усилията на ЕЦБ увеличаването на дълга в редица държави спрямо производителността на икономика „зависи и от това, че в някои части на Европа през последните години не е бил отбелязан растеж”.
Освен това той не изключва, че в началото на тази година ще трябва да се приемат допълнителни мерки срещу дефлацията в еврозоната. „Рискът да не изпълним нашия мандат за стабилизирането на цените при всички случаи е по-висок отпреди половин година”, посочи Драги.
По думите му в момента се извършва техническа подготовка, за да може в началото на годината да се променят обемът, интензивността и изработването на мерки, ако трябва да се реагира на твърде дълъг период на ниска инфлация.
„В управителния съвет на ЕЦБ има единство по този въпрос”, подчерта италианецът. Според него опасността от появата на дефлация в икономиката на еврозоната „не е изключена напълно, но все пак е ограничена”.