На Европейският съвет в Брюксел, който започна снощи, лидерите на 28-те държави-членки дадоха сигнал, че доверието към Съединените щати като партньор е сериозно застрашено заради скандала с шпионирането.

В срещата на върха участва премиерът Пламен Орешарски, който днес ще се срещне с председателя на Европейската комисия Жозе Барозу.

Ангела Меркел пристигна на Съвета с автомобил, чиято регистрация бе 007 - сякаш, за да демонстрира какво я вълнува най-много в момента, а именно - може ли най-близкият съюзник на Европа да се окаже недобронамерен?

Притесненията на германския канцлер споделиха и останалите лидери. За много от тях се предполага, че също били под контрол на американските служби. Някои европейски ръководители дори предложиха да се замразят водените в момента търговските преговори на ЕС с Вашингтон, които са от приоритетно значение за партньорството с американците.

„Франция и Германия ще поемат инициатива да предизвикат дискусия с американците и да изработим обща рамка на сътрудничество. И изясняване на случилото се досега. Тези, които искат да се присъединят към нас, са добре дошли. По-конкретно - ние ще поискаме не само обяснение какво се е случило в досега, но и въвеждането на правила за в бъдеще”, обясни Франсоа Оланд президент на Франция.

Европейските лидери изразяват солидарност с германския канцлер, но все пак надделява мнението, че действията на американското разузнаване не трябва да накърнява евро-атлантическото партньорство. Същевременно германското правителство уточни, че служебните комуникации на канцлера не могат да бъдат подслушвани, защото надлежно са защитени. Ако е имало подслушване, то е била на телефон, по който Меркел не води държавни разговори.

„Лидерите на Европейския съюз ценят близките отношения между Съединените щати и Европа и партньорството помежду им. Партньорството обаче трябва да се базира на уважение, доверие и сътрудничеството между тайните служби. Лидерите са наясно, че службите пазят от заплахи и терористични действия както европейските страни, така и Съединените щати. Липсата на доверие помежду им обаче може да компрометира сътрудничеството”, категоричен бе председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой.

Франция и Германия обявиха създаването на консултативна група, която да изясни проблема с правителството на Съединените щати до края на годината. Париж и Берлин поканиха към тях да се присъединят и други страни, които желаят.

Днес се очаква Съветът да се занимае с важната за България тема за бежанците. Италия поведе хора на страните като България, които са крайна граница на Европейския съюз и постави на масата искания за конкретизиране на европейската помощ и солидарност.