„Режисирани и без реална конкуренция“ – така западни издания коментират изминалите избори в Русия, на които Владимир Путин удължи управлението си до 2030 г.

Резултатите сочат, че Путин е спечелил 87% от гласовете, като подкрепата за него се оказа по-голяма, отколкото на предишните четири вота, в които е участвал, пише „Ню Йорк таймс“.

„Президентът Владимир Путин затяга хватката си над Русия след ръководени от Кремъл избори“, пише Си Ен Ен в свой анализ.

„Повечето опозиционни кандидати са или в мъртви, или в затвора, или в изгнание. Путин няма реална конкуренция“, посочват още от изданието.

Снимка: Reuters

„Освен Путин на изборите се явиха и трима други кандидати. Те не критикуваха директно властта на руския президент и тяхното участие беше по-скоро, за да замаскират изборите като легитимни“, пише британският „Гардиън“.

 

„Няма съмнение, че Путин ще използва тези избори като доказателство за масова подкрепа. Но подобни изкривени резултати за състезание, в което всички опозиционни кандидати бяха смачкани и вероятно дори мъртвите са гласували за Путин, рискуват да подронят авторитета на руския президент“, посочи „Политико“ в свой анализ.

Те посочват също, че за първи път е имало толкова малко международни наблюдатели на руските избори.

Извън международния печат, критики дойдоха и от лидерите на различни европейски държави.

„Няма да има писмо до Владимир Путин“, заяви говорителят на германския президент Франк-Валтер Щайнмайер.

След като станаха ясни резултатите от руския вот, от германското външно министерство написаха в социалните мрежи: „Псевдоизборите в Русия не са нито свободни, нито честни, а резултатът не изненадва никого. Управлението на Путин е авторитарно. Той разчита на цензура, репресии и насилие“.

Снимка: Reuters

Британският външен министър Дейвид Камерън също осъди изборите в Русия, като заяви, че с тях Путин засилва хватката си върху властта.

„Не така изглеждат свободните и честни избори“, каза той.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски също коментира вота.

„Руският диктатор симулира нови избори. Путин е болен за власт и прави всичко, за да управлява вечно“, каза той, допълвайки, че Владимир Путин трябва да бъде съден в Хага.

„Руските избори се случиха в контекста на натиск над обществото. Условията за провеждането на свободни, демократични избори, не са спазени“, коментираха от външното министерство  на Франция.

„В подобна атмосфера на не-свобода не може да има избори“, заяви от своя страна латвийският външен министър Габриел Ландсбергис.

Критика очаквано дойде и от Съединените щати.

„Изборите в Русия очевидно не бяха свободни и честни“, коментираха от Белия дом.