Президентските избори в Русия са към своя край. За първи път вотът се провежда в продължение на три дни. Гласуването е организирано и в окупираните украински територии. Владимир Путин се бори за пети мандат с трима кандидати, но нито един опозиционер.

Ето няколко цитата от политическите послания на тримата кандидатите за президент на Русия, които са опоненти на Путин:

„Путин ще спечели с огромна преднина, няма да призовавам да се гласува против Путин“. „Глас за Слуцки не е глас срещу Путин“, „Дали ще победя зависи какво означава победа.“

Без нито една критика към управляващия Русия почти четвърт век премина кампанията за президентските избори в Руската федерация. За да дадем идея за атмосферата в Руся, запознаваме ви с останалите трима претенденти за поста.

„Бих искал да поздравя Владимир Путин с голямата му изборна победа на изборите, които започват днес“, написа със сарказъм в мрежата екс председателят на европейския съвет Шарл Мишел в 9:01 ч. в петък. Една минута след началото на тридневния изборен маратон в Русия, подчертавайки, че там започват избори без избор. И добави „няма опозиция, няма свобода, няма избор“. Подобна е оценката и на получилата убежище у нас журналистка Маргарита Шурупова, избягала от родината на фона на ескалиращи репресии срещу свободата на словото след 24 февруари 2022 г. 

„Русия се превръща в тоталитарна държава още повече и още повече“, каза тя.

Има ли избори в Русия щом дори самите опоненти на управляващия четвърт век Русия Владимир Владимирович не искат да победят Путин. И не го крият.

„Няма да отнема гласове от президента на Русия“, казва Леонид Слуцки.

Кандидатът за президент на Руската федерация Леонид Слуцки е депутат и председател на Либерално-демократичната партия. На церемонията, на която бе номиниран, Слуцки прогнозира, че Путин ще „спечели с огромна преднина" и добави: „Няма да призовавам да се гласува против Путин. Глас за Слуцки абсолютно не е глас срещу Путин“.  

През 2018 г. депутатът Слуцки беше обвинен от четири парламентарни журналистки в сексуален тормоз.

„Благодаря ви г-н Едуардович за вашата гражданска позиция. Тя достойна всячески за похвала“, казва патриарх Кирил.

Слуцки е много близък на руския патриарх. Офисът му е пълен с икони. Това потвърждава и една от парламентарните репортерки, оплакала се от сексуално посегателство.

„Той искаше да влезем в неговия кабинет, пълен с икони. Приближи се към мен и започна да ме докосва“, обясни Фарида Рустамова.

Слуцки е почитател на марките „Бентли“и „Майбах“. Притежава две поръчкови „Бентли“-та и един „Майбах“, въпреки че няма бизнес, а само държавна заплата.

На 8 март 2018 г. Алексей Навални и неговата Фондация за борба с корупцията публикуваха разследване за имуществото на Леонид Слуцки и обвиниха депутата в незаконно натрупване на богатство, подчертавайки, че той няма доходи за своето състояние.

В разследването на Алексей Навални се посочва, че в периода от юни 2017 г. до март 2018 г. Mercedes-Maybach S500, собственост на Слуцки, е нарушил правилата за движение 825 пъти (включително движение по насрещната лента), като Навални определя Слуцски като „шофьор психопат“. Глобите възлизат на 1,4 милиона рубли, което представлява около 40% от официалните му доходи.

През януари 2017 г. бизнесмен обвинява Слуцски в изнудване - че заедно с още един депутат му поискали подкуп.

Другият кандидат за президент също е близък на Путин и го подкрепя. 76-годишният Николай Харитонов е член на Централния комитет на  Комунистическата партия на Руската федерация -  ленинист, сталинист и неизменно депутат от 1990 г. - или 34 години. Издигнал Путин за президент още през 1999 г.

Харитонов е активен поддръжник на войната в Украйна. Близък на руския президент от началото на века. 

Заради участието на Харитонов в анексията на заграбените от Русия украински територии от Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област е под санкции да, Швейцария, Австралия, Нова Зеландия, Япония. Като компенсация в Русия е награден със званието „герой на труда на Руската федерация“.

„Мисля, че тези кандидати са съгласувани. Не е много интересно какви са всъщност. Опозиционно мислещите хора в Русия ще гласуват за кандидат Даванков, защото той има повече анти войнствена позиция. Той има по-малко кръвожадни възгледи. Той е млад“, каза Маргарита Шурупова.

Третият кандидат освен Путин е зам.-председателят на руската Дума Владислав Даванков. Той също е под всевъзможни международни санкции, защото подкрепя войната срещу Украйна. Антивоенните му възгледи се състоят в изказване, че е за преговори. Най-младият кандидат е роден през 1984 година.

През 2017 г., когато е на 33 години президентът Владимир Путин назначава Даванков за зам.-директор на организацията „Русия-  страна на възможностите“. След това кариерата му се развива бързо, за да стане депутат и зам.-председател на руската Дума.

Има имиджа на либерален човек на фона на руската действителност, защото се е обявил за правото на жените да правят аборт.

Журналисти от „настояще време“ установяват, че нито един от тримата кандидати за президент не е отправил нито една критика срещу четвъртия по време на цялата предизборна кампания. А четвъртият управлява страната вече четвърт век. Каква е реалната подкрепа за Путин в Русия.

„В тоталитарната държава е много трудно да кажем каква е подкрепа за диктатор. Няма социологически изследвания за това. Но знам, че повече от 50% от хората на въпроси не искат да отговарят“, казва Шурупова.

Властите в Русия оставиха впечатление, че ще допуснат и кандидат, обявил се против войната. Борис Надеждин започна да събира подписка с обещание да спре войната в Украйна.

„Мисля, че Надеждин е също съгласуван кандидат. Той няма име в политика, той не е харизматичен човек. Той имаше само преимущество. Неговата позиция съдържаше отрицание на войната. Той беше като момчето за бичуване, като в различни телевизионни шоута, и беше много критикуван от пропагандистките водещи. Мисля, че Надеждин се оказа безопасен за властта, но в процеса на сбор на подписи се оказва, че той има голяма подкрепа не като политик, а като идея“, казва Щурупова.

Снимките на опашки за подписи за кандидатурата на Надеждин обикалят Телеграм каналите, а малко по-късно централната избирателна комисия установи, че има нередности при подписката. Така обявилият се против войната изобщо не е допуснат до изборите.

Ако е жив до 2030 година, Путин ще управлява Русия общо 30 години. Конституцията, която той промени, за да е възможно това, му позволява да се кандидатира за още един мандат до 2036 г.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement