Президентът на САЩ Доналд Тръмп няма да позволи американски официални лица да бъдат разпитвани от руското правосъдие, съобщи Белият дом, цитиран от Франс прес и Асошиейтед прес.
"Президентът Путин отправи напълно искрено това предложение, но президентът Тръмп не е съгласен", заяви говорителката на Белия дом Сара Сандърс.
На съвместната си пресконференция с Доналд Тръмп в понеделник в Хелзинки Владимир Путин предложи да позволи на Вашингтон да разпита в Русия 12-те служители на руското военно разузнаване, на които САЩ са повдигнали обвинения в намеса в американските президентски избори от 2016 г.
Москва обаче поиска в замяна да разпита американски официални представители, които Русия подозира в незаконна дейност, включително по делото на критичния към Кремъл британски инвеститор Уилям Браудър, когото руското правосъдие осъди задочно за укриване на доходи.
В понеделник Тръмп определи това като "интересна идея и невероятно предложение". Липсата на отказ на Белия дом, който и вчера остави въпроса открит като заяви, че Доналд Тръмп проучва предложението, предизвика гнева на политическата класа във Вашингтон. Държавният департамент окачестви като "абсурдни" руските подозрения към американците.
В крайна сметка днес Белият дом заяви, че все пак се надява, че Владимир Путин ще нареди "12-те идентифицирани руснаци да дойдат в САЩ да докажат своята невинност или виновност".
Сред 11-те американци, които руското правосъдие искаше да разпита, е и бившият посланик на САЩ в Москва (2012-2014 г.) Майкъл Макфол, назначен от бившия президент демократ Барак Обама.
Макфол остро реагира срещу колебанието на администрацията на Тръмп в социалните мрежи и медиите и множество хора го подкрепиха под хаштага #ProtectMcFaul. Сред подкрепилите го бяха бившите държавни секретари демократи Джон Кери, Хилари Клинтън и Мадлин Олбрайт и републикански представители като сенаторът Марко Рубио.