От началото на януари френските планински служители са разочаровани от липсата на снеговалеж. Ски курортите бяха предупредени, че не могат да разчитат на машини за сняг и трябва да направят повече, за да се адаптират към изменението на климата.

В доклад на френската Сметна палата, в който се оценяват мерките, които курортите предприемат, за да се приспособят към променящите се климатични условия, се стига до заключението, че повечето от тях са „заровили главата си в пясъка“, пише The Telegraph.

Снимка: EPA

Франция е втората по големина ски дестинация в света след САЩ с 320 курорта за зимни спортове. Но заради липсата на сняг и намаляването на броя на скиорите, все повече курорти вече не са в състояние да излязат на печалба, се посочва в доклада.

Снежните оръдия осигуряват „относителна и преходна защита“, предупреждават одиторите и добавят, че „инвестициите твърде често не са обвързани с климатичните прогнози, а въздействието на производството на сняг върху водните ресурси изглежда се подценява в много райони“.

Освен това курортите се нуждаят от твърде много време, за да диверсифицират дейността си, като популяризират по подходящ начин други планински атракции, допълват одиторите.

В доклада се изтъква и факта, че френските данъкоплатци плащат 23% от оборота на операторите на ски лифтове в малките и средните курорти чрез държавни субсидии.

Снимка: EPA

Това „представлява проблем“ според Сметната палата, която посочва, че извън Франция „ски лифтовете са в частния сектор“.

"Всички курорти са засегнати" от оскъдната снежна покривка

Според доклада, в който са инспектирани 42 курорта в Алпите, Пиренеите, Централния масив и Юра, се посочва, че до 2050 г. „всички курорти ще бъдат повече или по-малко засегнати“ от оскъдната снежна покривка.

Представителите на ски сектора изразиха гнева си от констатациите, като Александър Молен, председател на Domaines Skiables de France, който нарича доклада „груб“.

"Увереност в бъдещето"

"Макар че наистина има планински курорти, в които изменението на климата влошава ситуацията до степен, че хвърля сянка върху тяхното краткосрочно или средносрочно бъдеще, има много такива, чиито пазари, перспективи за сняг и стратегии им дават увереност в бъдещето", казва Александър Молен.

Снимка: EPA

Финансовият залог е огромен. Годишният оборот на отрасъла е над 11 млрд. евро и поддържа мрежа от местни предприятия, в които работят 120 000 души.

Според проучване на френски изследователи, публикувано миналото лято в списание Nature Climate Change, при сценарий, при който температурите се повишават с 4 градуса до 2050 г. в сравнение с прединдустриалната епоха, почти всички европейски ски курорти няма да могат да продължат да функционират както днес - дори с изкуствен сняг.