В рамките на само 9 месеца 1000-те най-големи богаташи на планетата са компенсирали загубите си, натрупани в следствие на COVID-19, докато в същото време най-бедната част от човечеството ще се възстановява над 10 г. от ефектите от пандемията. Това показва новият доклад на организацията „Оксфам“, наречен „Вирусът на неравенството“.
Изследването се базира на прогнозите на 295 водещи икономисти от 79 държави, сред които е и Джефри Сакс. Според 87% от експертите се очаква ръст на неравенството в доходите в резултат на пандемията – влошаване без аналог през последните повече от 100 години.
От „Оксфам“ посочват, че за живеещите в бедност ще е нужно поне 14 пъти повече време, за да възстановят доходите си до нивата от преди COVID-19 в сравнение с топ 1000 на милиардерите. Причината е, че борсовите индекси се възстановяват въпреки продължаващата рецесия в реалната икономика и въпреки най-голямата криза на заетостта за последните 90 години, която поразява най-силно именно работещите, които живеят на ръба на бедността.
„Рецесията приключи за най-богатите. Десетимата най-заможни в света общо са повишили състоянието си с половин трилион долара от началото на пандемията – повече от достатъчно, за да получат всички ваксина срещу COVID-19 и да се финансират мерки, за да не бъде хвърлен в бедност никой“, пишат авторите на доклада.
Те са категорични, че неравенството коства животи – нивата на заразяване и на смъртни случаи след COVID-19 са най-високи в бедните райони, чиито жители имат влошен достъп до здравни грижи.
„Битката срещу неравенството трябва да е в сърцето на мерките за икономическо спасяване и възстановяване. Правителствата трябва да гарантират, че всеки има достъп до ваксина срещу коронавирус, а също и до финансова подкрепа при загуба на заетост. Трябва да се инвестира в обществени услуги и нисковъглеродни сектори, за да бъдат създадени милиони нови работни места, като освен това трябва да има гаранции, че всеки има достъп до достатъчно добро образование, здравеопазване и социални грижи и правителствата трябва да направят нужното най-богатите лица и фирми да допринесат достатъчно с данъците си, за да бъде финансирано това“, коментира изпълнителният директор на „Оксфам Интернешънъл“ Габриела Бучър.