Наблюдавайки предизборната кампания в Германия, пенсионерката Ренате Краузе трудно възприема начина, по който някои политици говорят за хора като нея, изпитващи финансови затруднения, което тя нарича „набеждаване на бедните“, започва материала си АФП, цитиран от БГНЕС.

Разведената майка на четири деца, която е на 71 години, казва, че едва преживява в малкия си апартамент в северния пристанищен град Кил. За нея излизането на кафе е лукс. Дори не може да си позволи да посещава внуците си.

Краузе, която се е присъединила към група за борба с бедността, споделя, че ѝ е трудно да понесе "презрението", което германската политическа класа изразява към онези, които се борят да свържат двата края на фона на нарастващите цени на храните, сметките за ток и наемите.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Най-много я възмущава дясноцентристкият ХДС, лидер в социологическите проучвания и партия, която според нея разглежда бедността като "лична съдба", чието решаване не касае държавата.

Краузе е сред повече от 13 милиона души в Германия - около един от всеки седем в третата по големина икономика в света, които живеят под прага на бедността. Ако бъдат взети предвид и хората, за които се смята, че са изложени на риск от изпадане в бедност, броят на „бедните“ в официалната статистика нараства до над 17 милиона.

Най-тежко засегнати са самотните майки, трайно безработните и пенсионерите, чийто брой нараства в бързо застаряващата страна, което допълнително натоварва пенсионната система.

Миналата година Съветът на Европа отправи забележка към германското правителство за нивата на бедност, които са „непропорционални на богатството на страната“.

 

 

И все пак, каза Краузе пред АФП, въпросът е „до голяма степен пренебрегнат“ от основните партии в кампанията, доминирана от горещите теми за имиграцията и обществената сигурност.

Потъване в бедност

Краузе разказа, че дълго време е работила в книжарница, а през 80-те години на миналия век е отворила собствен магазин за текстил.

„Със собствените си доходи плащах сама и осигурих добро образование на децата си“, заяви тя.

След като се развежда през 2001 г., ѝ се налага да отглежда сама четвъртото си дете. По-късно се разделя с магазина си, а след това започва да продава продуктите си на пазарите.

Спира да работи през 2015 г., няколко години преди пенсионната възраст от 67 години, след като е диагностицирана с тумор в едното око, който засяга зрението ѝ.

Въпреки че дълго време е била самостоятелно заета, като омъжена жена тя никога не е създала частен пенсионен план, което я поставя в незавидното положение да посрещне старостта със скромни финансови средства.

Държавната ѝ пенсия и социалните помощи възлизат общо на 1066 евро месечно - над 300 евро под официалния праг на бедност. След като плати наема и отоплението, тя разполага само с 678 евро на месец, за да живее. Малките удобства, които има в живота си - телевизор, домакински уреди - са закупени, преди да изпадне в по-тежко положение.

За Краузе бедността означава изолация. Тъй като семейството ѝ е разпръснато из цяла Германия, тя не може да си позволи да посещава седемте си внука.

„Демократичен дълг“

По време на кампанията се разгоря ожесточен дебат относно германската „гражданска надбавка“ - социално плащане в размер на 563 евро за самотно живеещ човек, обикновено за дългосрочно безработни или хора с ниски доходи.
За помощта кандидатстват около 5,5 милиона души.

Крайнодясната и антиимигрантска партия „Алтернатива за Германия“ се възползва от факта, че 60% от кандидатите са с чуждестранен произход - включително много украински бежанци.

 

 

Лидерът на ХДС Фридрих Мерц, който е спряган за следващ канцлер, заплаши да отнеме обезщетението от тези, които са признати за годни да работят.

„Тези, които не работят, въпреки че биха могли, в бъдеще вече няма да получават надбавка за граждани... Тогава ще кажем: нула“, заяви Мерц в телевизионен дебат преди няколко дни - подход, който някои смятат за заклеймяване на безработните.

„Не можеш да се бориш с бедността, когато се бориш с бедните“, каза Михаел Давид, който работи по въпросите на борбата с бедността в протестантската благотворителна организация Diakonie. Той призовава за дългосрочна подкрепа и обучение, които да насърчат хората към завръщане на пазара на труда.

Подобно на Краузе, все повече пенсионери са изложени на риск от изпадане в бедност - според неотдавнашно проучване на Института Пестел техният брой ще нарасне до 2,8 милиона през следващото десетилетие.

Въпреки трудните обстоятелства, в които се намира, Краузе е решена да продължи да говори за тежкото положение на бедните чрез работата си с Конференцията за борба с бедността, обединение на неправителствени организации.

Макар че много бедни хора се чувстват обезкуражени да гласуват, заяви Краузе, тя възнамерява да изпълни своя „демократичен дълг“, твърдейки, че „тези, които не гласуват, са се примирили със съдбата си“. Вотът в Германия ще се проведе в неделя, 23 февруари.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK