Най-малко 50 души са загинали, а 20 са ранени при взрив във въглищна мина в Източен Иран, съобщават държавни медии, цитирани от „Ал Джазира“.
Има опасения, че десетки миньори са попаднали в капан. Експлозията е една от най-смъртоносните взривове в мини през последните години.
Взривът е станал вследствие на изтичане на метан във въглищна мина, управлявана от компанията Madanjoo в Табас, на около 540 км югоизточно от столицата Техеран, съобщи в неделя информационната агенция IRNA.
Най-малко 69 души са работили в един от тунелите на мината, когато в събота вечерта се е случило внезапното изтичане на газ, последвано от експлозия.
По-рано държавната телевизия съобщи, че се предполага, че десетки работници са били затрупани вътре, а други 17 са били изпратени в болница за лечение.
Президентът на Иран Масуд Пезешкян, който се подготвяше да замине за Ню Йорк за Общото събрание на ООН, заяви, че е наредил да се положат всички усилия за спасяване на затрупаните и за оказване на помощ на семействата им. Той добави, че е започнало разследване на инцидента.
Това не е първото бедствие в минната индустрия на Иран. През 2017 г. при експлозия във въглищна мина загинаха най-малко 42 души.
През 2013 г. 11 работници загинаха при два отделни инцидента в мините. А през 2009 г. при няколко инцидента са загинали най-малко 20 работници.
За смъртните случаи често се обвиняват незадоволителните стандарти за безопасност и неадекватните аварийни служби в минните райони.
Иран е богат не само на петрол, но и на други полезни изкопаеми. Годишното потребление на въглища в страната възлиза на 3,5 милиона тона.
Страната обаче добива малко повече от половината от това количество. Останалите 1,7 милиона тона се внасят.