Дори и Великобритания да излезе от ЕС, тя не може да излезе от Европа, от която ще зависим директно и в бъдеще. Това настоя британският премиер Дейвид Камерън в дългоочакваното си изказване за бъдещето на страната си като член на Европейския съюз.
Министър-председателят настоя, че бъдещето на ЕС зависи от една нова реформа, която да преформулира ролята на Великобритания в него, след което това предложение да бъде подложено на национален референдум през 2017 г., в случай, че неговите консерватори спечелят парламентарните избори в страната догодина.
"Въпросът ще бъде много прост - вътре или вън в ЕС", заяви британският премиер.
„Трябва да дадем малко време на това да се случи – и едновременно с това да помогнем за оформянето на бъдещето на Европейския съюз, така че когато дойде време да вземем решение, пред нас да има истински избор”, подчерта Дейвид Камерън.
„Ние сме в ЕС, винаги ще бъдем в ЕС. Това е най-големият ни търговски партньор, винаги ще бъде най-големият ни търговски партньор. Ако напуснем европейската институция ще се озовен в същото положение, в което са Норвегия и Швейцария – да сме зависими от европейските регулации, да плащаме таксите на ЕС, без да имаме глас в него”, настоя министър-председателят на Великобритания.
Дейвид Камерън настоя, че това предложението за референдум е жизненоважно и за бъдещето на страната му като сериозен играч на международната сцена.
„Имаме много повече тежест във Вашингтон, Москва и Пекин като част от Европейския съюз, отколкото като самостоятелна сила.”
Британският премиер обеща той и екипът му „да не губят време” в подготовката и започването на преговори с европейските партньори за новото място на Великобритания в ЕС.
Речта му като цяло бе привествана от британските политици и особено от евроскептиците, начело с Найджъл Фарадж,евродепутат и лидер на Партията на независимостта.
„Въпреки, че използва скептицизъм, речта му си остава е про-Европейска. Камерън си мисли, че по този начин ще успокои духовете в праламента. Ще ги успокои днес, но реалността е че ако чакаме още пет години, това ще озвачава още 70 милиарда лири, които Британия ще налее в Европейския бюджет! Колко още мигранти от Източна Европа ние ще трабва да приемем през тези пет години”, се пита Найджъл Фарадж.
Фарадж призова още референдумът да бъде проведен час по скоро, за да спре наплива на българи и румънци, след отпадането на ограниченията им за работа във Великобритания през следващата година.
В далечната 1970 година премиерът Едуард Хийт извоюва така наречените „британски изключения", като възстановяване на част от вноските в бюджета, и много други, които продължават да са валидни. А и в исторически план Великобритания винаги е била малко встрани от този съюз. Британците винаги са се чувствали по-близки с Америка, отколкото с континента отсам Ламанша.
Затова френският президент Шарл дьо Гол навремето е блокирал два пъти кандидатурата с аргумента, че британците са „троянският кон" на Америка в Европа.
Речта на Камерън беше предвидена за миналата седмица, но бе отложена заради заложническата драма в Алжир и произнесена същата вечер, когато Франция и Германия се договориха да засилят икономическия и валутния съюз.
„Германия и аз лично искаме Великобритания да бъде важна част и активен член на Европейския съюз. Ние, разбира се, трябва да обсъждаме индивидуалните интереси на отделните държави. В този ред на мисли ние трябва да сме подготвени да ги обсъждаме, но трябва да държим сметка и на интересите на останалите страни и да намираме справедлив компромис”, коментира речта Ангела Меркел, канцлер на Германия
Пиер Московиси,министър на финансите на Франция, заяви, че Европа, както казва нашият президент, не е само права, а също така и задължения. „Ние не искаме една Европа, която се ограничава до един общ пазар. Трябват ни и общи правила”.
Следващите избори са през 2015 година, а при победа консерваторите ще организират референдума до две години след това. Това, което ще стане със сигурност, e че Лондон донякъде ще успее да шантажира съюза, за остане извън пакетите за обща икономическа и валутна политика, общи данъчни правила, обща социална политика.