Най-малко 800 души от цял свят са починали заради дезинформация, фалшиви новини и неверни твърдения, свързани с новия коронавирус, сочи ново проучване.
Според данните, публикувани в Американския журнал за тропическа медицина и хигиена, около 5800 души са приети в болница като резултат от фалшиви новини в социалните мрежи.
Много от починалите са погълнали метанол или почистващи продукти на алкохолна основа, тъй като смятали, че те ще ги излекуват или предпазят от новия коронавирус.
Пострадалите често следвали онлайн съвети, които приличали на истински медицински препоръки, като например да се консумират големи количества чесън и витамини като начин за превенция. Други пък пиели урина на крава, отново заради съвети онлайн.
„Тези действия имат потенциално сериозни последици върху здравето на хората“, коментират учените, водили проучването.
„Случаите, описани в това проучване, са само върха на айсберга на една „скрита епидемия“ от ненаучно базирани медицински съвети относно COVID-19, които могат да бъдат открити в социалните мрежи. Трябва да се борим с дезинформацията преди тя да се превърне в нова пандемия“, допълват още учените.
Фалшивите новини и COVID-19
Още в началото на глобалната пандемия от новия коронавирус, от Световната здравна организация предупредиха, че се намираме и в инфодемия. Големите количества информация, които ни заливат всеки ден, позволяват по-лесното разпространение на конспиративни и неверни теории.
Проучването заключва, че отговорността е на международните агенции, правителства и социални мрежи. Именно те трябва да се борят с разпространението на потенциално опасни твърдения за COVID-19 онлайн.
В bTV Новините многократно сме писали за фалшиви новини и чудодейни „лекове“, свързани с новата респираторна болест. От СЗО и Американския център за заразни и паразитни болести редовно публикуват списъци с оборване на различни фалшиви твърдения.
Преди време в Съединените щати здравните власти призоваха обществото са не пият дезинфектанти в опит да лекуват COVID-19. Причината – американският президент Доналд Тръмп заяви, че няма да е зле да се изследва вариант за „инжектиране на дезинфектант“, тъй като той убивал за секунди новия коронавирус. Идея, която може да нанесе сериозни здравни последици.
Здравните експерти по света са притеснени и от влиянието на фалшивите новини върху бъдещата ваксина срещу COVID-19. Социалните мрежи са перфектно поле за изява на всякакви конспиративни теории, свързани с тяхната ефективност и безопасност.
Въпреки опитите на социалните мрежи да ограничат наличието на фалшиви новини и твърдения онлайн, скорошно допитване в Съединените щати сочи, че 28% от американците вярват, че Бил Гейтс иска да използва ваксината за COVID-19, за да им имплантира чипове.