Редица световни лидери отидоха лично в Киев, за да потвърдят, че подкрепата за Украйна остава в сила и задълго.
Кореспондентът на bTV за европейските институции Десислава Минчева е единственият български журналист, който проследи срещите по повод втората годишнина след руската инвазия от близо.
А посланието е ясно - председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, ротационният председател на Съюза и белгийски премиер Александър де Кроо, председателят на Г-7 в момента и премиер на Италия Джорда Мелани и техният партньор отвъд океана и канадски премиер Джъстин Трюдо влязоха в Украйна заедно с влак, в който пътуваха цяла нощ.
Няма умора в подкрепата за Украйна е тяхното послание и допълниха, че ще останат зад Киев толкова дълго, колкото е необходимо. „Ние сме 730 дни по-близо до победата“, заяви украинският президент Володимир Зеленски.
Делегацията и Зеленски посетиха летището Гостомел, мястото на първата голяма битка от войната. „Преди две години тук срещнахме вражески огън. Сега посрещаме нашите приятели“, посочи той.
„Можеш да изгориш равнината, но не можеш да разрушиш мечтата ни. Мечтата, с която всеки от нас заспива и се събужда вече 730 дни. Никой от нас няма да позволи нашата Украйна да свърши. До Украйна винаги ще стои думата „независима““, подчерта украинският президент.
„Повече от всякога стоим твърдо до Украйна. Финансово, икономически, военно, морално. Докато страната най-накрая стане свободна“, написа Фон дер Лайен, която пристигна с нощен влак от съседна Полша, в социалната медийна платформа Х.
Лидерите посетиха летище Гостомел, място на свирепа битка в началото на инвазията, докато Русия се опитваше да изпрати парашутисти, за да превземе столицата Киев на няколко километра.
„Днес сме тук, за да благодарим на тези мъже и жени, които на 24 февруари преди две години не избягаха, а вместо това се биеха“, каза Джорджа Мелони. „Това място е символ на провалите на Москва и символ на украинската гордост“, допълни тя.
„Всеки нормален човек иска войната да свърши, но нито един от нас няма да позволи Украйна да приключи“, обяви Володимир Зеленски.
Италия и Канада подписаха споразумения за сигурност с Украйна.
След изненадата отпреди дни, че Брюксел ще предложи преговорна рамка на Украйна след европейските избори през юни, днес изглежда се прави крачка назад и вече се говори за средата на март.