Между 5 и 6 млрд. долара ще струва изтеглянето на американските войски от Афганистан, съобщи АФП, позовавайки се на информация от американската армия.

„Изтеглянето е естествен развой на войната. Това от Афганистан е едно от най-големите предизвикателства в историята на военните транспортни операции по мащаби и сложност,” коментира пред АФП генерал Стивън Шапиро, който е натоварен с репатрирането на 68 000-те войници.

Близо 100 000 контейнера и 25 000 американски военни коли – срещу 50 000 през 2012 г. в началото на изтеглянето – са разположени на афганистанска територия, изтъква генералът.

Основната част от това оборудване, извън онова, което ще бъде преотстъпено на афганистанските сили за сигурност, ще напусне страната до края на 2014 г. - крайната дата за репатрирането на войски и техника на командваната от САЩ натовска сила в Афганистан ISAF.

Разходите за операцията постоянно се преизчисляват. През януари 2012 г. високопоставен американски командир оцени стойността на американската военна техника в Афганистан на повече от 30 млрд. долара.

Трудността на изтеглянето от Афганистан се дължи на факта, че страната няма пряк излаз на море. Дълго време повечето от техниката на НАТО преминаваше транзит през пакистанското пристанище Карачи, а после се транспортираше на камиони до Афганистан.

Пътят по суша, който бе прекъснат заради обтягането на отношенията между Пакистан и САЩ, бе отново отворен през февруари. През последните години ставаше все по-несигурен заради атаките на талибани от двете страни на границата.

Според проучване, направено под ръководството на Линда Билмес, специалист от Харварския университет, войните в Ирак и Афганистан вече са стрували 2 трлн. долара на САЩ, като в дългосрочен план се очаква разходите да се покачат до 6 трлн. долара с изплащането на пенсии и поемането на медицинските грижи за военните.