Ромите от България и Румъния се интегрират по-успешно в Испания и в по-малка степен в Италия отколкото в своите страни. Това става ясно от ново проучване на Института „Отворено общество”, цитирано от АФП.
Според данните 53% от българските роми, емигрирали в Испания, имат работа, докато у нас мнозинството е безработно. В Италия са заети 40% от пребиваващите там български роми.
В Испания представителите на ромското малцинство от България намират работа предимно в сферата на селското стопанство, а в Италия в строителството.
Средното ниво на заетост на ромите в четирите държави (България, Румъния, Испания и Италия) остава ниско – 37,4% срещу средно 57,3% в Европейския съюз.
Само 6% от представителите на малцинството в четворката страни имат средно образование, срещу цели 67,2% за населението на ЕС.
Условията на живот у нас и в северната ни съседка също не са благоприятни за ромите, отчитат от „Отворено общество”, едва една пета от тях имат подходящи дрехи, в сравнение с 52% в Италия и 95% в Испания, се казва още в проучването.
Проучването на „Отворено общество” отбелязва и положителна тенденция – за последните 4 години процентът на хората, готови да работят с роми, е скочил от 29 на 44 на сто. При хората под 30-годишна възраст този процент е дори по-висок – 60 на сто.
48% от българите твърдят, че нямат против да живеят в квартал с роми, в сравнение с 32%при предишни проучвания. Що се отнася до евентуален брак с представител на етническото малцинство, за това са подготвени едва 12%, като този дял остава непроменен.
В проучването, проведено през юни миналата година, са участвали 4 800 роми в България, Румъния, Испания и Италия. Запитани са 1 100 местни във всяка от четирите страни, плюс други 400 български и румънски роми, емигрирали в Испания и Италия.