Призоваваме всички групи от опозицията да застанат зад представения днес от Сирийския национален съвет "План за преход в Сирия", заяви външният министър Николай Младенов на срещата на групата държави "Приятели на Сирия" в Истанбул.

Подробният план на Сирийския национален съвет ясно отчита, че правата на всички етнически и религиозни групи трябва да се спазват, затова България ще съдейства на Сирийския национален съвет да убеди онези страни, които все още са на друго мнение, информира Младенов.

Политическа и хуманитарна помощ от България

Като главен аспект от българската помощ той изведе политическата подкрепа на сирийската опозиция. След нея идва и опитът на България като страна, която е минала през прехода към демокрация. На трето място, по думите му, е въпросът за хуманитарната помощ, защото нараства броят на сирийските бежанци, както и на хората, които бедстват в самата Сирия.

„Ролята на България в това отношение се изразява в политическа и хуманитарна помощ, това е, което ние можем да направим. Ние сме признали Сирийския национален съвет като легитимен представител на сирийския народ, с когото можем да разговаряме. Очаквам да се засили ангажиментът на всички за подкрепата за сирийската опозиция”, каза Младенов.

Главните акценти в разискванията

Той посочи трите основни посоки, в които Европейският съюз и Международната общност трябва да работят.
На първо място това е представеният от Сирийския национален съвет план за преход в Сирия, който отговаря на редица от въпросите, поставени от много страни относно това какво ще стане след падането на режима на Асад, отбеляза Младенов.

Втората посока е създаването на две работни групи - първата е по санкциите, която ще анализира по какъв начин могат да бъдат затегнати санкциите срещу Дамаск, и втората е по икономическото възстановяване на Сирия след падането на режима на Асад, в която ще се включи България и ще бъде оглавена от Германия.

Третият лъч на движение, който отбеляза министър Младенов, е все по-засилващото се мнение, че трябва да бъдат засилени контактите със Сирийския национален съвет като представител на опозицията и да бъдат отслабени контактите с режима в Дамаск.

Министърът съобщи, че утре в ООН ще бъде представен докладът на Кофи Анан. „Ако няма ясни и категорични не само ангажименти, но и резултати от тази мисия в Сирия, тя ще загуби своя смисъл”, коментира той.

"Приятели на Сирия"

Конференцията "Приятели на Сирия", която започна в Истанбул, обсъжда начините да се засили натиска върху сирийския режим, който продължава кървавите репресии срещу противниците си в цялата страна.

Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън предупреди Дамаск, че ще бъде изправен пред сериозни последствия, ако не прекрати незабавно действията срещу цивилното население. САЩ доставят комуникационно оборудване на цивилната опозиция в Сирия и в момента обсъждат как да се разшири тази подкрепа.

Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган настоя за право на сирийците на самоотбрана, в случай, че усилията на ООН не доведат до резултат.

Председателят на опозиционния Сирийски национален съвет Бурхан Галиун поиска съветът да получи политическо признание от международната общественост като единствен законен представител на сирийския народ.