Преди около седмица проливен дъжд падна в Босна и Херцеговина, което доведе до свлачища и неочаквани наводнения. Най-малко 20 души загинаха.
В допълнение към щетите за милиарди долари на инфраструктурата на страната, сега има заплаха от екологична катастрофа. Причината е, че Неретва - 225-километрова река, която привлича много туристи със своята изумрудено синя вода, сега е тъмнокафява и пълна с боклуци.
Заради дъждовете тонове боклук са отнесени в реката. Във водите ѝ плуват пластмаса, автомобилни гуми, строителни материали, домакински предмети и много отломки.
Босна и Херцеговина няма функционираща система за управление на отпадъците. На практика всичко се изпраща несортирано на депата или се изхвърля в природата, което води до „силно токсичен коктейл от отпадъци“.
Според експерти боклукът образува покривка с дебелина около метър, като съществува риск от замърсяване на Адриатика край хърватския бряг. Според хърватския всекидневник “Слободна Далмация” жителите вече се оплакват от силна миризма.
Sedmicu poslije poplava u Bosni i Hercegovini, otvara se put Jablanica-Mostar, Neretva puna smeća
— Radio Slobodna Evropa (@RSE_Balkan) October 11, 2024
Evo kako izgleda put: https://t.co/QQPcZTXbvT pic.twitter.com/2OnXwTDb6l
Неретва извира на юг от планината Зеленгора, която се намира в югоизточната част на Босна и Херцеговина. Оттам реката криволичи към Мостар - град с около 115 000 жители. Неретва преминава през Хърватия в последните си 22 километра и след това се влива в Адриатическо море - популярен ваканционен регион в цяла Европа.
Спасители от Хърватската планинска спасителна служба (HGSS) преминават с надуваеми лодки през масата боклук - повече от седмица след проливните дъждове, все още търсейки изчезнали хора.
Един от спасителите коментира пред местните медии, че животът им е застрашен.
„Опасно е. Остри предмети могат да повредят лодката, а газови бутилки, които могат да експлодират, също често се появяват сред боклука“, казва той.
В момента спасителите в страната се опитват да използват багери, за да извадят възможно най-много отпадъци от реката. Язовир все още гарантира, че килимът от отпадъци не достига до Мостар и Адриатика.
Но времето е от решаващо значение, експертите се опасяват, че натискът върху язовира ще стане твърде голям и ще трябва да се отворят шлюзовете, след което отпадъците ще тръгнат надолу по течението.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK