Министрите на отбраната от така наречената "Коалиция на желаещите" се събират в централата на НАТО в Брюксел, за да обсъдят какви способности могат да осигурят в подкрепа на отбраната на Украйна в случай на мирно споразумение с Русия, но отново без участието на САЩ.
Министри от 30 страни ще се присъединят към срещата, свикана от Франция и Обединеното кралство за оперативни дискусии за създаване на успокоителни сили за Украйна, които трябва да действат като възпиращо средство срещу потенциална руска агресия.
Председателствани от британския министър на отбраната, те ще обсъждат подкрепата за Украйна, докато САЩ продължават да заплашват с оттегляне на сигурността в Европа. Международен кореспондент на „Скай нюз“ Даяна Магней пътува до източния фронт на НАТО, за да види решаващата роля, която САЩ играят в момента.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Градчето Криница, Северна Полша, се намира до границата с анклава Калининград. Табела и мрежа показват къде е границата на Европейския съюз и къде започва територията на Руската федерация.
Полският премиер Доналд Туск каза, че ще въведе доброволно военно обучение за мъже на всякаква възраст, както и за жени, ако желаят, така че армията да разполага с компетентен резерв в случай на война.
Той инвестира 2,5 милиарда долара в гранични укрепления между Русия и Беларус, проект, наречен „Източен щит“, който ще включва противотанкови препятствия, бункери и потенциално минни полета.
Заедно със своите балтийски съседи, Полша се оттегля от Отавската конвенция срещу използването на противопехотни мини. Полша не се е ангажирала да ги използва, но иска да има тази възможност.
Комплексът за противоракетна отбрана на Съединените щати в Полша, заедно със сродния обект в Румъния, са наземните оръжия на противоракетния отбранителен щит на НАТО над Европа, който се управлява от американския флот.
И въпреки промените на върха на Пентагона, работата е „както обикновено“, казва капитан Майкъл Дуан, който ръководи въздушната и противоракетната отбрана в рамките на Шести американски флот.
„Нашата мисия да работим със силите на НАТО остана непроменена. И така нашият ангажимент от гледна точка на Съединените щати и способностите, които предоставяме за защитата от балистични ракети и защитата на НАТО, остават непроменени тук, в Полша.“
Що се отнася до Русия, двете бази на НАТО за противоракетна отбрана в Румъния и Полша представляват заплаха на прага на федерацията и следователно са „приоритетна цел за потенциална неутрализация“, според руското външно министерство.
НАТО казва, че съоръженията са чисто отбранителни и техните ракети прихващачи SM-3 не са въоръжени и не са предназначени да носят бойни глави. Русия се противопоставя, че те лесно могат да бъдат адаптирани, за да заплашват Русия. Не е така, казва капитан Дуан.
„Не става въпрос за преместване на нападателни оръжия тук в съоръжението, хардуерът и инфраструктурата просто не са инсталирани.
„Ще отнеме месеци или години, за да променим мисията на този обект и значителна сума пари, възможности и дизайн.“
Макар на терен промяна в отношението и изпълнението на мисиите и задачите да няма, то нищо не е толкова сигурно в Овалния кабинет на Доналд Тръмп. Американският президент предположи, че може да обедини потенциално изтегляне на американските войски в Европа заедно с въпроса за търговията и тарифите на ЕС.
Вероятно това не е начина, по който Европа го вижда, на фона на ветровете, пораждащи враждебност.
Следете всички най-важни теми, като последвате btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK