Авиокомпания „Хели ер”, чийто хеликоптер бе принуден да кацне от судански бунтовници в Нубийските планини, изпрати снимка на част от задържаните българи. Кадърът е получен в компанията като доказателство за състоянието им.
От авиокомпанията обаче все още не съобщават имената на българите – трима души екипаж и трима служители на компанията.
Хеликоптерът, който е изпълнявал редовен полет по договор със Световната продоволствена програма на ООН (СПП), е бил прнуден да кацне от „Sudan People’s Liberation Movement-North“ (SPLM-North). Групировката води военни действия срещу правителствените сили в района.
Институциите в страната определят статуса на българите като „задържани”. Външният министър Даниел Митов отрече те да се намират в плен.
Спомен за заложническата драма от 2011 г.
Новината предизвика силно притенение на фона на заложническата драма от 2011 г., когато трима български пилоти на същата фирма бяха отвлечени в Судан и бяха държани 175 дни в плен.
Сега шестимата българи са задържани, а не пленени, уточняват от „Хели Ер” - фирмата, която ги изпратила там да обслужват хуманитарните мисии на ООН. „Към момента се извършват проверки, проверителни действия от страна на тази групировка за доказване на някои техни съмнения, които вече са към края си, и се надяваме в най-скоро време да имаме положителна новина”, коментира изпълнителният директор на компанията Захари Алексиев.
Четири вертолета и пет самолета с български екипажи продължават да работят в района и в момента. „В случая това са високо квалифицирани пилоти, инжинери и техници с дългогодишен стаж и то точно такъв стаж, така че рискът е отчетен”, увери Алексиев в интервю по телефона.
Преговорите се водят от ООН, а българското Външно министерство държи постоянна връзка с преговарящите. „Нашите съграждани са добре, за тях се преговаря на най-високо ниво от ООН”, заяви министърът на външните работи Даниел Митов.
През 2011 г. други трима българи бяха отвлечени в Судан, но край Дарфур. „Искаха да ни измъкнат, но бяхме вързани с коланите за седалките и просто им беше трудно”, разказа тогава пред bTV един от пленниците Бранко Чорбаджийски. „Това е едно изпитание, което лично мене, а и като си говориме с Бранко и Сашо, ни направи по-силни. Научихме се на много неща, видяхме, че човек може да живее по различен начин, да оцелява”, допълни тогава един от българските пилоти.
Сегашният случай обаче е различен - тогава похитителите бяха местно племе, което искаше откуп, а сега става въпрос за революционен фронт, който по-скоро има политически искания.
Бързо разрешаване на случая прогнозира и Кирчо Киров, бившият шеф на разузнаването, който преди три години лично перговаря за освобождаването на българите. „Така или иначе, това е политическо движение и би следвало да се предполага, че то ще бъде по-възприемчиво към идеи и водене на преговори за тяхното освобождаване без предявявания на искане за откуп”, обясни Киров.
И институциите, и авиокомпанията поискаха време за преговори и ограничаване на допълнителните информации, за да не се застраши добрият изход от ситуацията.
Оптимистичната прогноза е, че българите ще бъдат освободени буквално до часове, но в момента всичко зависи от това как ще протекат преговорите.