Световни лидери и известни личности са укривали своето богатство в офшорни компании. Разкритията с името „Пандора пейпърс“ буквално взривиха света.

Сред уличените са и двама български политици. Техните имена обаче засега остават неизвестни. Очаква се да ги научим тази седмица.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: btvnovinite.bg

Над 12 млн. документа са били разгледани от 600 журналисти от 150 медии в 117 страни в най-голямото подобно съвместно разследване досега. Те са обединени в Международния консорциум на разследващите журналисти.

Сред най-интересните политически фигури в „Пандора пейпърс“ е настоящият чешки премиер Андрей Бабиш. Използвайки офшорни компании, той си е купил луксозно имение на Френската ривиера за 22 млн. долара през 2009 г.

Бабиш, на когото предстоят парламентарни избори тази седмица, отрича да е извършил нещо нередно.

Бившият британски премиер Тони Блеър е придобил сграда за близо 9 млн. долара, закупувайки офшорна компания, регистрирана на Британските Вирджински острови. Купувайки фирмата, а не сградата, Блеър е спестил около 400 хил. долара в данъци. Сега там се намира кантората на съпругата му Шери.

Снимка: btvnovinite.bg



„Пандора пейпърс“ разкриват и имотна империя на йорданския крал Абдула Втори в Съединените щати и Великобритания на стойност над 100 млн. долара.

Според разследването чрез 2 офшорни компании бившият сръбски министър на финансите Синиша Мали е купил 24 луксозни апартамента на българското Черноморие. Само единият е на негово име, а сделката е осъществена с помощта на бургаска адвокатка по времето, когато Мали е кмет на Белград.

В документите изплуват и имената на приближени до Владимир Путин, на азербайджанския президент Илхам Алиев, както и на солиден донор на Консервативната партия на Борис Джонсън, замесен в огромен корупционен скандал.

Сред другите осветени са певицата Шакира и супермоделът Клаудия Шифър.

Как се прави подобно мащабно разследване

Близо 3 терабайта данни с 6,5 млн. документа, 3 млн. снимки, 1,2 млн. мейла - благодарение на тях журналистите стигат до истинските собственици на 29 хил. офшорни фирми.


„Документите са от 14 източника – адвокатски кантори, компании, които откриват тайни офшорни сметки за клиенти в различни юрисдикции. За първи път тези документи представят самите Съединени щати като данъчен рай“, обясни Джерард Райл, директор на Международния консорциум за разследваща журналистика.

Българите в досиетата „Пандора“ са двама бивши политици, които в момента не са на управленски позиции. Това каза пред националното радио Атанас Чобанов – член на Международния консорциум на разследващите журналисти. 

Снимка: btvnovinite.bg

Според изтеклите документи има около 200 лица с българско гражданство и такива, които от България развиват бизнес с офшорки.

„Дори съм виждал списъци, в които България е в списъка на държавите, които са от офшорните зони, вероятно номер едно мотив са ниските данъци, но, може би, другият мотив е, че в България много трудно се провеждат разследвания и се проследява собственост“, коментира Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията.