Разследването "Пандора Пейпърс", в което участваха около 600 журналисти от десетки медии в целия свят, разкри кои са истинските собственици на над 29 хиляди офшорни компании, на базата на около 11,9 милиона документа от 14 финансови компании.

Снимка: Скрийншот icij.org

Според изнесените данни от Международния консорциум на разследващите журналисти в тях се споменават имената на 336 политици от 90 страни. Сред тях фигурира и това на сръбския министър на финансите и бивш кмет на Белград в периода 2014-2018 г. Синиша Мали.

"Пандора Пейпърс" показва, че Мали е бил собственик на 24 луксозни апартамента по българското Черноморие в качеството си на директор на две офшорни компании от Британските Вирджински острови.

Предисторията

През 2015 г. вече бившият кмет на Белград обвини журналисти в лъжа заради публикувани материали, че той притежава 24 апартамента в елитния комплекс "Св. Никола" на брега на Черно море на стойност около 5 млн. евро, което многократно надвишава възнаграждението на градоначалника по това време.

Откритието предизвика бурни реакции в сръбската общественост. Тогава Синиша Мали заяви, че е купил само едно жилище, което дори не е вписано на негово име, и отрече, че стои зад офшорните компании Brigham Holding & Finance Inc. и Etham Invest & Finance Corp., които притежават останалите 23.

Сръбският президент Александър Вучич също защити своя близък сътрудник от обвиненията за участие в корупция.

Сега, шест години по-късно обаче, разследването "Пандора Пейпърс" на Международния консорциум на разследващите журналисти показа документи, които доказват, че Мали е бил клиент на Trident Trust - основател на другите две офшорни компании.

Офшорно пазаруване

Британските Вирджински острови се считат за данъчен рай, от който се възползват политици, магнати и престъпници за укриване на собственост. Каква обаче е схемата, използвана от настоящия финансов министър на Сърбия?

Trident Trust регистрира две офшорни компании за Мали - Brigham Holding & Finance Inc. и Etham Invest & Finance Corp. Впоследствие те купуват две компании в България – Erma 11 и Erul 11, които са притежатели на апартаменти по българското Черноморие.

Документи, публикувани в рамките на "Пандора Пейпърс", показват удостоверения за собственост върху Brigham Holding & Finance Inc. и Etham Invest & Finance Corp. които разкриват, че Мали е поставял подписа си върху документи в качеството си на техен директор.

Той купува апартаментите през 2012 и 2013 г. - по времето, когато е икономически и финансов съветник на тогавашния първи вицепремиер на Сърбия Александър Вучич.

Стари познанства

Името на лицето, от което Мали купува апартаментите, внася още повече съмнения - Срджан Дабич е бивш баскетболист и директор на сръбския клон на известната петролна компания "Лукойл".

Снимка: Getty Images

В началото на миналото десетилетие, когато работи в Агенцията по приватизация, Мали контролира приватизацията на най-големите държавни компании и отговаря за продажбата на сръбската верига бензиностанции "Беопетрол" на "Лукойл".

Сделката между Дабич и Мали е сключена през 2003 г. за 117 млн. евро. По-късно Съветът за борба с корупцията установява, че "Лукойл" не е изпълнила договора и е причинила щети за няколко милиона евро на "Беопетрол".

Обвинения в пране на пари

Малко след като Синиша Мали купува 24-те апартамента на стойност около пет милиона евро в България, той започва да ги продава - първите два от тях, през 2013 и 2014 г., за общо 120 хиляди евро.

През август 2014 г., няколко месеца след като става кмет на Белград, Мали прехвърля офшорните компании на българския адвокат Ана Панайотова, която след това препродава още няколко от жилищата.

И макар че финансовият министър на Сърбия вече официално не е техен собственик, той все още е свързан със сделките, тъй като негов подпис е открит в документ от 2015 г., макар и той да твърди, че става въпрос за фалшифициране.

След поредица от материали на сръбското издание "КРИК" за подозрителни дела, в които е бил замесен тогавашният кмет на Белград, през 2015 г. Агенцията за предотвратяване на корупцията в Сърбия започва производство, което установява, че той е участвал в схеми за пране на пари.

Случаят стига до Върховната прокуратура в Белград, проверени са всички банкови сметки и транзакции на Синиша Мали и членовете на неговото семейство. След приключване на разследването, Управителният съвет излиза с доклад, в който подробно са описани няколко съмнителни финансови транзакции, свързани с финансовия министър на Сърбия, вече бившата му съпруга, както и компаниите, които той притежава.

Институциите установяват, че Мали контролира най-малко 45 банкови сметки и разполага с пари, надвишаващи в пъти официалните му приходи, а българският адвокат Ана Панайотова също е участвала в поредица от подозрителни сделки, част от които е и продажбата на 24-те апартамента по нашето Черноморие.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement