Българинът Миладин Апостолов разкрива страшната истина за масовите екзекуции на полски офицери в Катинската гора през 1940 г. цели 16 години преди падането на тоталитарния строй, когато тази тема беше табу и се твърдеше, че те са дело Хитлеристка Германия, а не на СССР, пише БГНЕС.

Той прави това в романа „Грешката на експерта“, който е публикуван през пролетта на 1973 г. Книгата му по това време предизвиква умерен интерес у нас, а в Полша остава незабелязана и до днес. Тя е публикувана от издателство „Народна младеж“ с подзаглавие „Шпионски и приключенски романи“ наред с детективски романи на автори като Артър Конан Дойл или Реймънд Чандлър.

Главният герой на романа „Експертна грешка“ е доцент Методи Мартинов. Той е патолог, който работи в Института по съдебна медицина в София. По изрично нареждане на българския министър-председател Богдан Филов през пролетта на 1943 г. доц. Мартинов пътува със самолет през Берлин и Варшава до Смоленск, а оттам до Катин, където не много преди това са открити масови гробове на полски военни. Там той се среща с други представители на Международната медицинска комисия, участва в ексхумацията, прави дисекция на едно тяло по свой избор, извадено от ямата на смъртта, след което подписва протокол, в който се посочва, че труповете на полските военни са били погребани три години по-рано, като по този начин подкрепя тезата, че Съветският съюз е извършител на убийството.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Кой е Миладин Апостолов?

Проф. д-р Миладин Апостолов е един от най-уважаваните български лекари. Той е пръв декан на Факултета по обществени науки в Медицинска академия-София. Проф. Апостолов е автор на множество учебници, монографии, научнопопулярни книги и сборници по история и философия на медицината.

Той полага основите на преподаване на дисциплините история на медицината (1972), история на медицината и сестринството (1996), връзки с обществеността в здравеопазването (1997) и др. Проф. Апостолов е международно признат учен, член на чуждестранни научни редколегии и научни дружества в няколко страни на Европа и Америка.

За постиженията му в изследователската и преподавателската дейност е удостоен с най-високи държавни отличия - орден „Стара планина“ I степен и орден „Кирил и Методий“ I и II степен. Проф. Апостолов умира на 5 януари 2023 г.

Кой е прототипът на Методи Мартинов?

Всъщност зад героя на проф. Миладин Апостолов се крие реално лице. Това е българският патолог Марко Марков. През пролетта на 1943 г. той участва в ексхумацията на ямите на смъртта в Катин, заедно с други специалисти от страни съюзници на Третия райх (като Финландия, Румъния, Унгария), или неутрални страни (като Швейцария).

След приключване на ексхумацията Марков подписва протокол, в който се посочва, че полските офицери са били убити в Катин през ранната пролет на 1940 г., като по това време районът е в границите на СССР.

По повод на книгата на проф. Миладин Апостолов статия публикува полският портал polska-zbrojna.pl Тя носи заглавието „Театър на жестокостта и абсурда“. Авторът на статията посочва, че очертаният сюжет от българския роман от 1973 г. напълно съответства на действителния ход на събитията. Героите, с които Мартинов се среща по време на пътуването си до Катин, също са реални, независимо дали са български политици и чиновници в София, германски офицери в Берлин и в околностите на Катин, или местни държавни служители в окупирания от Германия Смоленск.

В статията се посочва още, че не е изненадващо, че романът всъщност е художествена документалистика, изтъкана от реални дати, герои и места, като въпреки това Апостолов е вплел пропагандни елементи в този исторически сюжетен скелет, имащи за цел да убедят читателя, че истинските извършители на Катинското клане не са съветските власти, а нацистка Германия.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK