През почивните дни стана ясно, че Виена е готова на евентуално отслабване на ветото си над влизането на България и Румъния в Шенген, като ни допусне в така наречения „въздушен Шенген“, ако спазим определени изисквания.
Това би означавало да падне граничният контрол само при пътуване със самолет, но не и на сухопътните граници.
Сред условията, които се очаква да постави Виена, е трикратно да бъде увеличена мисията на Фронтекс в България и да бъде засилен граничният контрол с Румъния.
Австрия настоява и за засилване на граничния контрол по сухоземните граници и приемането на търсещи убежище, особено афганистанци и сирийци.
„Защитата на външните ни граници е ключов приоритет. Ще направим необходимото, за да осигурим финансирането. Що се отнася до Фронтекс, ние сме готови да увеличим помощта си, ако е необходимо. А дали Румъния и България за готови за Шенген, отговорихме положително още през 2011 г.“, обяви Кристиан Виганд, говорител на ЕК.
Страната ни трябва да се присъедини към Шенген изцяло, така председателят на българския парламент коментира австрийското предложение само за „въздушен Шенген“.
„Не мисля, че една държава членка може да налага каквито и да е условия, защото това означава, че тя говори от името на всички държави в Европейския съюз, без да има мандат. Не мисля, че която и да е държава има мандат и от Европейската комисия, и от Европейския парламент, и от останалите държави да представя условия, които стоят извън изпълнението на критериите за членство в Шенген“, каза Желязков.
Румънският премиер Марчел Чолаку също коментира условието на Австрия България и Румъния да приемат търсещи убежище лица, основно сирийци и афганистанци.
„Откакто съществува този механизъм, не съм видял нито една молба от сирийци или афганистанци, които да желаят да живеят в Румъния. Предполагам, че не можем да ги принудим“, каза Чолаку.
Коментарът му засяга европейската система за вътрешно преразпределяне на бежанците.
В момента Австрия и Нидерландия са единствените държави, които спират България и Румъния за пълноправно членство в Шенген.