Статистиките сочат, че страните от Централна и Източна Европа се оказаха по-малко засегнати от епидемията с коронавируса. Дали те излизат като победител от кризата? Това бе един от акцентите в последното седмично издание на водещото публицистично предаване „28 минути „ на европейската телевизия за култура ARTE.
Гост в предаването бе кореспондентът на bTV в Париж Десислава Минчева.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Не съм сигурна дали Източна Европа излиза победител от епидемията. Но ми се струва, че демокрацията излиза от този период отслабена. Струва ми се, че в някои страни от Източна Европа по време на епидемията много легитимни въпроси на обществото бяха задушени под похлупака на : „Сега се борим с вируса“. Когато има недостатъчно обективни научни фактори – а в началото на епидемията имаше съвсем малко тестове, когато има недостатъчно свободни и демократични медии, за да анализират статистиката, всеки може да я интерпретира както пожелае, включително и властта“ , заяви в студиото Десислава Минчева.
Според публицистичното предаване „28 минути“ е възможно след епидемията с COVID-19 редица производства, които Европа премести в Китай, сега да се завърнат на нейна територия. Източна Европа вероятно може да предложи изгодни условия за това, смятат авторите на предаването.
„Има условия за това, обаче, разбира се, икономическата ситуация в страната е от значение. Но може би решаващи фактори за инвестиции ще бъдат също правовата държава и върховенството на закона“, заяви кореспондентът на bTV в Париж.
„Икономически суверенитет“ е новата тенденция в Европа, особено след епидемията. Европа се оказа крайно зависима от транснационалните производства, смятат още журналистите на ARTE.
Протестите срещу расизма
Седмичният обзор на френско-германската телевизия продължи с вълната от протести срещу расизма и полицейското насилие по целия свят.
Според Филип Голуб, преподавател по международни отношения в Американския университет в Париж, „ежедневието на цветнокож младеж в предградията на френските градове, както и напрегнатите им отношения с полицията, не са много различни от ежедневието на млад цветнокож в Съединените щати и отношенията му с институциите“.
„Надявам се да не се окажа права, но няма да се изненадам, ако в идните седмици чуем точно от Източна Европа речи на политици от националистки и популистки течения, които да кажат : „вижте кой извършва грабежите и кой извършва бунтовете! Вижте цвета на кожата им и етническия им произход!“ Мисля, че трябва да сме много внимателни, за да улавяме бързо подобни опасни манипулативни послания“, каза още Десислава Минчева в студиото на ARTE.