Водачът на православната църква в Кипър архиепископ Хризостом е амбициран да допринесе за разрешаването на кризата в страната. Той възнамерява да убеждава руски компании да не изтеглят парите си от банките на острова, предаде БТА, позовавайки се на кипърското гръцко издание „Сигма лайв".

Духовникът ще приложи средствата на меката сила - четвъртък ще покани на обяд представители на руски фирми, които развиват дейност в страната, с цел да ги убеди да оставят капиталите си във финансовата система на Кипър, защото иначе положението ще се влоши необратимо.

Хризостом коментира и предстоящото в неделя вечерта заседание на финансовите министри от Еврозоната. Той смята, че ако претенциите на европейските партньори са нереални и ще доведат страната до фалит, трябва да бъдат отхвърлени. По думите му кипърският народ се е научил да живее с много, но може да се научи да живее и с малко.

Според архиепископа всички, довели кипърската икономика до това положение - финансови министри, централната банка и банкери, трябва да седнат на съдебната скамейка.

В телевизионно интервю министърът на отбраната на Кипър Фотис Фотиу съобщи, че преговорите между Кипър и представителите на Тройката международни кредитори – ЕС, ЕЦБ и МВФ, са се „спънали” в идеята най-голямата „Кипърска банка” да погълне Народната банка на островната държава. Именно затова не е постигнато споразумение за отпускане на помощта от 10 млрд. евро за стабилизиране на финансовата система.

На срещата е обсъждано само евентуалното „подстригване” на банковите депозити. В това отношение разногласия липсват по въпроса с еднократното облагане на спестяванията над 100 000 евро.

Според съобщения в кипърски медии от страна на МВФ идват предложения за прилагане на схемата за оздравяване на „Банк ъф Сайпръс” върху Кипърската народна банка. Това означава, че активите на банката ще бъдат разделени на „добри” и „лоши”, а в течение на половин година ще подлежи на ликвидация. След това може да се произведе сливане на „добрите” части от двете банки. Правителството обаче възразява срещу разделянето на Кипърска банка.

  • Слаб оптимизъм в Кипър година след „подстрижката" на банковите депозити
  • ДДС в Кипър скача на 19%
  • Кипър разследва причините за финансовия срив
  • МВФ: Кипър с нужда от още пари при ново икономическо свиване
  • Малта няма да последва Кипър в кризата
  • Кипър запазва ограниченията върху тегленето на пари
  • Парламентът на Кипър одобри споразумението за финансова помощ
  • Европейският стабилизационен механизъм одобри спасителния заем за Кипър
  • Кипър облекчава контрола върху банковите операции
  • Кипър предлага паспорти на инвеститори, загубили повече от 3 млн. евро