На днешния 17 март се навършва една година, откакто кипърската икономика изпадна в криза. На този ден през 2013 г. Република Кипър бе принудена да приеме жестокия меморандум, наложен й от международните кредитори, и да пристъпи към „подстрижка" на банковите депозити, за да избегне фалит, пишат електронните издания на острова, цитирани от БТА.
По този повод финансовият министър Харис Георгиадис заяви пред държавната радио и телевизия, че година след болезнените решения на Еврогрупата „кипърската икономика е отслабнала, рецесията продължава, а безработицата се намира на високи нива".
„Усилията ни продължават и Кипър е стъпил на пътя на промените, има индикации, че сме в състояние да подпомогнем икономиката на острова без зависимости”, каза още министърът и добави, че това ще бъде постигнато, ако правителството в Никозия продължи прилагането на стабилизационната програма.
Под натиска на тройката кредитори от ЕС, ЕЦБ и МВФ миналата година централната банка на острова оряза депозитите, надхвърлящи 100 000 евро, в най-голямата Банка на Кипър.
Мярката бе въведена, за да се смекчи ударът върху другите големи вложители.
„Подстрижката" бе ключов елемент в сделката, която Кипър сключи с партньорите си от еврозоната и МВФ за финансиране на спасителен пакет в размер на 10 млрд. евро.
Сега ЕС очаква кипърската икономика да се свие с 4,8 на сто от БВП, а за 2015 г. се предвижда ръст от 0,9 на сто. Прогнозите на Съюза са, че бюджетният дефицит ще възлезе на 5,8 на сто от БВП тази година и ще нарасне до 6,1 на сто през 2015 г. Държавният дълг на Кипър също се очаква да скочи до 121,5 на сто от БВП през 2014 г. и до 125,8 на сто през 2015 г.
Безработицата пък ще се увеличи до 19,2 на сто през 2014 г., а за 2015 г. се предвижда да спадне до 18,4 на сто. Смята се още, че кипърските банки все още не са в състояние да предоставят нови заеми.