България не е мръднала от нивото си на корупция и тази година отново е на 77 място, според годишния индекс на "Трансперънси интернешънъл". Страната ни е събрала 41 точки от 100 (0 означава висока корупция, а 100 – липса на корупция – бел. ред.), наравно със Сенегал и Тунис. Преди нас са Сърбия - с 42, и Румъния - с 43 точки.
Афганистан, Северна Корея и Сомалия са определени като най-корумпираните страни в света – с 8 точки, докато Дания и Нова Зеландия са с най-слаба корупция - с 91 точки.
„Време е да спрем тези, които се измъкват безнаказано след корупционни действия. Правните пропуски и липсата на политическа воля в правителствата улесняват както вътрешната, така и трансграничната корупция, което е призив за нашите интензивни усилия за борба с безнаказността на корумпираните”, коментира председателят на "Трансперънси интернешънъл".
Неправителствената организация, чиято централа се намира в Берлин, посочва, че държавните служители в близо 70 процента от страните създават сериозен проблем заради продажността си. Освен това нито една от изследваните 177 страни през 2013 година не е получила отлична оценка.
Всяка година "Трансперънси интернешънъл" публикува индекс на възприятието за корупцията сред политическите партии, полицията, съдебната система и държавните служби във всички страни - бич, който подкопава развитието и борбата срещу бедността, отбелязва АФП.
"Най-силно корупцията засяга най-бедните", коментира пред АФП Фин Хайнрих, един от авторите на изследването. "Това е изводът от класацията: най-корумпираните страни са най-бедните, а в тях най-много страдат най-безпаричните. Тези страни никога няма да излязат от бедността, ако не се борят с продажността", допълва Хайнрих.
Сред страните, които са отбелязали най-голямо отстъпление от предишните си позиции в индекса за 2013, са Сирия, разкъсвана от гражданска война, Либия и Мали, обхванати от остри военни конфликти през последните години.
"Корупцията много често съпътства разпадането на една страна, както можете да видите в Либия и Сирия, където корупцията най-силно се е разраснала", коментира експертът от "Трансперънси интернешънъл".
Трите страни в дъното на индекса - Афганистан, Северна Корея и Сомалия - получават осем точки, докато лидерите Дания и Нова Зеландия имат 91.
В опашката - между 10 и 19 точки - са Ирак, Сирия, Либия, Судан и Южен Судан, Чад, Екваториална Гвинея, Гвинея-Бисау, Хаити, Туркменистан, Узбекистан и Йемен. Във върха на класацията - между 80 и 91 точки - наред с Дания и Нова Зеландия са Люксембург, Канада, Австралия, Холандия, Швейцария, Сингапур, Норвегия, Швеция и Финландия.