Кремъл отхвърли заповедите за арест, издадени от Международния наказателен съд срещу бившия министър на отбраната Сергей Шойгу и началника на армията Валерий Герасимов, като ги нарече „абсурдни“ и лишени от правна сила.

 

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Ние не признаваме юрисдикцията на този съд, не сме член на съответния статут и следователно не признаваме тези заповеди“, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

„Нещо повече, смятаме ги за доста абсурдни, точно както последните две заповеди, които се отнасяха за държавния глава и детския омбудсман“, добави той.

Базираният в Хага съд съобщи във вторник, че е издал заповеди за арест на Шойгу и Герсаимов във връзка с поредицата руски ракетни удари по украинската енергийна инфраструктура и граждански обекти, които според съда могат да представляват „военни престъпления“.

Миналата година Международният наказателен съд издаде заповеди за арест на президента Владимир Путин и на детския омбудсман Мария Лвова-Белова във връзка с предполагаемото депортиране на украински деца в Русия и контролираната от Русия територия.

 

 

Въпреки че Русия не е член на Международния наказателен съд, повече от 120-те държави, подписали Римския статут, с който съдът беше създаден през 2002 г., ще бъдат задължени да арестуват Шойгу и Герасимов, ако те стъпят на тяхна територия.

 

 

В средата на май тази година руският президент Владимир Путин смени Сергей Шойгу с Андрей Белоусов. Въпреки това обаче Шойгу остана едни от най-близките му хора и пое функциите на секретар на Съвета по сигурност на Руската федерация.

 

 

Рокадата дава на Сергей Шойгу позиция, която технически се счита за по-високопоставена от тази на министър на отбраната, осигурявайки приемственост и спасявайки имиджа му, въпреки многото критики, коментираха тогава световните агенции.

Междувременно Валерий Герасимов изпълнява длъжността началник на руския Генерален щаб и има общо оперативно командване на войната на Москва срещу Украйна.

Агенция Ройтерс представя и някои основни факти за Сергей Шойгу и Валерий Герасимов:

  • 69-годишният Шойгу беше министър на отбраната на Русия от 2012 г. до май тази година, когато президентът Владимир Путин неочаквано го отстрани от поста и го назначи за секретар на националния Съвет за сигурност.
  • 68-годишният Герасимов е началник на гереналния щаб на руските въоръжени сили от 2012 г. и е главнокомандващ т. нар. специална военна операция на Русия в Украйна.
  • Двамата бяха подложени на остри критики от влиятелни руски военни блогъри заради неизпълнението на цели на руската армия през първата година от войната в Украйна, белязана от поредица от руски неуспехи и отстъпления на бойното поле.
  • Наемническият лидер Евгений Пригожин засипа двамата с обиди в поредица от видеообръщения, като ги обвини в саботиране на военните действия и в лишаване на бойците на частната му военна компания "Вагнер" от боеприпаси. Пригожин вдигна бунт срещу Шойгу и Герасимов през юни миналата година. Той обаче приключи бързо, като имаше обратен ефект - укрепи позициите на двамата висши военни. Президентът Владимир Путин така и не се огъна под исканията на разбунтувалите се да уволни Шойгу и Герасимов.

 

 

  • Шойгу се славеше като личен близък приятел на Путин, като е прекарвал ваканции заедно с него в горите и планините на родния си Сибир, където двамата бяха снимани заедно, голи до кръста, по време на лов и на риболов. Позициите му обаче бяха сериозно разклатени от ареста на един от заместниците му през април тази година в рамките на голям корупционен скандал. Аферата се разрасна оттогава, като бяха извършени още арести в министерството на отбраната и в генералния щаб.
  • Герасимов запази поста си, но изглежда уязвим, тъй като неговият заместник начело на генералния щаб е един от арестуваните, срещу които се води разследване. Ситуацията с руските войски на бойното поле обаче се подобри в последните месеци след няколко последователни териториални завоевания. Началник на генералния щаб е най-високият пост във въоръжените сили след президента, който е върховен главнокомандващ, и министъра на отбраната. На заемащия тази длъжност се полага едно от трите "ядрени куфарчета", твърдят западни военни анализатори.