Румънската спешна помощ е една от най-ефективните в Европа. Линейките пристигат на адрес до 8-ата минута от подаване на сигнала. Такъв е стандартът. И ако линейката закъснее, екипът се наказва с незабавно уволнение.

Спешната помощ, наречена „СМУРД”, е стройно интегрирана система, в която са обединени силите на лекари, пожарникари и пилоти. Румънският модел е иновативен, заимстван от спешната помощ във Франция и Съединените щати.

За близо 4 милиона души, които живеят в Букурещ, денонощно работят над 60 линейки. Половината от екипите на „СМУРД” са пожарникари, преминали специално обучение като парамедици. Целта е те да отиват бързо на адресите като разполагат с оборудване за оказване на първа помощ.

На „най-леките” адреси като температура и зъбобол отиват само медицински сестри. Спешни лекари се пращат само на катастрофи и бедствия. Така на смяна, те отиват само на няколко адреса.

Месечното възнаграждение на медиците започва от 1000 и достига до 1400 евро. Средната възраст на работещите в системата е 30-35 години. Спешната помощ се радва на 80 процента одобрение от обществото и е считана за единственото добре работещо звено на здравеопазването.

Медици са сред най-обучените лекари в страната. Румънците ги уважават, възприемат ги като „специален медицински отряд”.

Зад реформата на спешната помощ стои д-р Раед Арафат. Заради постиженията палестинецът е обявен за национален герой в Румъния.

Зад реформата на спешната помощ стои д-р Раед Арафат.
Снимка: Теодора Трифонова

През 2006 година Румъния приема закон за спешната помощ. В него ясно се разписват критериите по отношение на спешността - от стандарт за линейките до такъв за обслужване на пациентите. Най-старите линейки са на не повече от 2 години. 11 хеликоптера и 2 самолета работят 24 часа в денонощието, като могат да пристигнат за минути до най-отдалечената точка в Румъния.

Системата на финансиране е публично-държавна. Едва 5% от парите за здраве отиват в спешната помощ. „СМУРД” се издържат предимно от дарения на румънски граждани. Така например са купени някои от най-модерните линейки и един самолет.

Журналистът Теодора Трифонова и операторът Павел Баев пътуват до Румъния, за да ни покажат как работи спешната помощ в друга европейска държава. Само екипът на bTV прекара близо седмица с лекарите от спешната помощ в Букурещ, както и в провинцията Муреш - Трансилвания. Филмът им „8 минути”, реализиран чрез монтажа на Витали Варадинов, гледайте тази неделя в bTV Репортерите веднага след централните новини в 19.00 часа!