Германски организации за защита на околната среда и множество граждански сдружения връчиха на министерството на околната среда петиция с около 660 000 подписа с искане да се забрани фракинга, предаде Франс прес.
Организациите, начело с природозащитната асоциация "Бунд", настояват за "ясна забрана по законов път на хидравличното разбиване" (известно като фракинг), използвано за добив на шистов газ, но и сериозно критикувано заради потенциалните вреди за околната среда.
"Този метод крие огромни опасности за околната среда и здравето на хората", коментира днес енергийният експерт на "Бунд" Ан-Катрин Шнайдер.
Инициаторите на подписката приканиха хората да дойдат на протест пред министерството на околната среда в Берлин, където организаторите имитираха извършването на сондаж.
Правителството на Ангела Меркел работи по законопроект за хидравличното разбиване - въпрос, с който предишното управление не успя да се справи. Министърът на околната среда Барбара Хендрикс и колегата й от министерството на икономиката и енергетиката Зигмар Габриел искат забрана за фракинг на дълбочина по-малка от 3000 метра.
Тази забрана би останала в сила най-малко до 2021 г. и на практика ще изключва сондажите за шистов газ във вида, за който настоява индустрията. Министрите искат също да се определят наново условията за прилагане на способа при обикновения природен газ, извличан от дълбочина над 3000 м.
Според някои критици обаче тази юридическа рамка за фракинга не стига достатъчно далеч и те настояват за пълната му забрана.
Експертите оценяват запасите от шистов газ в Германия на около 1.3 трилиона куб. метра. Привържениците на фракинга възлагат големи надежди на тази метод, виждайки в него нов източник за попълване на енергийните ресурси, докато природозащитниците предупреждават, че той може да причини куп екологични проблеми, отбелязва ИТАР-ТАСС.
В светлината на събитията от последните години, привържениците на шистовия газ в Европа го сочат като инструмент за постигане на енергийна независимост от Русия. В същото време, екологичните организации нерядко са обвинявани, че работят за запазване на монопола на "Газпром".