Полярните региони и Европа са най-силно засегнати от глобалното затопляне през 2022 г., сочи нов анализ. 2022 година е била петата най-топла в световен мащаб според данните на службата на ЕС за мониторинг на климата „Коперник“.

Снимка: iStock

Европа е преживяла най-топлото си лято, като през последните 30 години температурите са се увеличили повече от два пъти над средното за света и по-бързо от всеки друг континент, пише Би Би Си.

Последните осем години са и най-топлите, които са били регистрирани досега. Те са били с повече от 1 градус над дългосрочната средна стойност. Това все повече се доближава до преминаването на прага от 1,5 градуса, който е ключова граница за Парижкото споразумение за климата.

Европа и полярните региони - в епицентъра на затоплянето

В западната част на Европа беше изключително горещо, а в северните и източните страни – студено. Така годината падна до втората най-топла на Стария континент.

Температурните рекорди в много западноевропейски страни бяха счупени, включително и в Обединеното кралство, а летните горещини и интензивните засушавания засегнаха много райони.

Снимка: iStock

По данни на службата „Коперник“ Европа е с най-висок темп на повишаване на температурата от всички континенти в света. Дори обикновено по-хладният месец октомври в Европа беше с около 2 градуса над средното за миналата година.

Част от причините за това са, че сухоземните райони се затоплят по-бързо от моретата и това допринася за затоплянето на континента. Друг фактор е близостта до Арктика, която се затопля около четири пъти по-бързо от средното за света.

Снимка: iStock

В двата полярни региона също се наблюдаваха рекордно високи температури, като на някои места температурите се повишиха с повече от 2 градуса по Целзий над средната стойност за периода 1991-2020 г.

Снимка: iStock

Във Восток в Антарктида термометрите достигнаха 17,7 градуса, които са най-високите в 65-годишната история на метеорологичната станция.

Снимка: iStock

Значителни рекордни горещини бяха регистрирани и в Близкия изток, Централна Азия и Китай, а в Пакистан и части от Индия имаше горещи вълни.

Част от последствията

През 2022 г. наблюдавахме и въздействието на редица екстремни явления, свързани с изменението на климата, като разрушителните наводнения в Пакистан, взели много жертви.

Снимка: iStock

В целия свят се повишиха и нивата на парниковите газове, като метанът се повиши с повече от средното за последните години.

Снимка: iStock

През лятото пък горските пожари, регистрирани във Франция, Германия, Испания и Словения, отделиха най-високите емисии на въглероден диоксид от 20 години насам.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement