Хиляди работници от текстилната и шивашката индустрия в Бангладеш блокираха днес улици и нападнаха фабрики извън столицата Дака с искане за минимална месечна заплата, равняваща се на 100 американски долара, предаде АФП.
Демонстрантите, някои от които въоръжени със сопи, преустановиха работа в многобройните фабрики и ателиета, работещи за големите западни марки, и организираха многочасови демонстрации в главните индустриални зони около Дака - Газипур, Мушак и Ашуила.
„Най-малко 20 000 работници участваха в демонстрацията. Те блокираха улиците с искания за увеличаване на заплатата”, заяви заместник-началникът на полицията в индустриалната зона Газипур Муфтафизур Рахман.
Бангладеш е вторият износител на облекла и снабдява големите компании - американската "Уолмарт", френската "Карфур" и още шведската H&M.
Текстилният сектор - стълб на икономиката на страната със своите 4500 завода и фабрики, осигурява 80% от годишния износ на Бангладеш от 27 милиарда долара.
Мнозинството от трите милиона работници в този сектор получават заплата от едва 3000 така (38 долара) - най-ниската в света - след тристранно споразумение между синдикатите, правителството и фабрикантите, подписано през 2010 г.
Демонстрации срещу ниското заплащане и лошите условия на труд разтърсиха текстилния и шивашкия сектор на Бангладеш, след като през април се срина цяла сграда с ателиета и уби 1100 работници.