Атаката на Иран над Израел на 1 октомври вечерта е една от най-големите атаки с балистични ракети в историята. Иран изстреля общо 180 ракети срещу Израел. Но според израелската армия едва ли някоя от ракетите действително е достигнала поставена цел.

Атаката взима една жертва, загиналият е палестинец. Въпреки това имаше индивидуални удари по израелска военновъздушна база. Все още не е ясно какво точно е ударено.

Повечето от ракетите бяха прихванати от израелската противовъздушна отбрана.

Как Израел успява да прихваща ракети?

На въпрос на „Билд“ израелската армия казва, че не могат да бъдат разкрити подробности за нейната отбранителна стратегия. Според експерти и анализатори Израел използва комбинация от няколко отбранителни системи, включително „Железния купол“ и системата „Стрела“. Според съобщения в израелските медии системата Arrow по-специално е успяла да отблъсне голяма част от ракетите.

Тази система открива вражески ракети по време на фазата на изстрелване, изчислява тяхната траектория и изстрелва ракети-прехващачи, които унищожават заплахата или в атмосферата („Стрела-2“), или в космоса („Стрела-3“).

Снимка: Ройтерс

Системата „Прашката на Давид" е използвана на средни разстояния. А в третия отбранителен кръг - в близко разстояние - батериите „Железен купол“.

Напълно синхронизираните системи регистрират високи нива на прихващане, но отново не прилагат херметична защита. Въпреки това израелските медии съобщават за една от най-успешните нощи за противоракетната отбрана на Израел, като почти всички от 180-те ракети са успешно прихванати.

Снимка: Ройтерс

Системата Arrow може да прихваща няколко ракети едновременно, дори и при мащабни атаки като тази във вторник вечерта.

 

Прецизното радарно откриване и изключително бързото време за реакция правят възможно унищожаването на ракети на големи височини или извън атмосферата, преди да ударят израелска земя.

Високочувствителен радар открива изстрелвания на ракети от стотици километри. След това ракетите-прехващачи на системата се изстрелват, достигайки свръхзвукови скорости и унищожавайки входящите ракети или в атмосферата, или при Arrow-3 космоса.

Какви ракети Иран изстреля срещу Израел?

Иран използва балистични ракети. Те имат дълъг обсег и са предназначени да причинят големи разрушения. Разликата от по-малките ракети като тези, които често се изстрелват от палестинските милиции, се състои в по-голямата експлозивна сила и обхват.

Снимка: Ройтерс

Използвани са и ракети Fattah-1. Тези новоразработени ракети имат обсег от 1400 километра и тегло на бойната глава до 450 килограма.

Въпреки че иранците го твърдят, ракетите Fattah-1 не са хиперзвукови ракети в класическия смисъл на думата. Въпреки че в пика си достига скорост над 18 000 км/ч, тя не може да поддържа тази скорост през цялото време на полет.

Снимка: Ройтерс

Бързата и тежка ракета Cheibar Shekan също е използвана при атаката срещу Израел. Според експерти са използвани и ракети от типа Qadr (между 700 килограма и 1 тон, с обсег до 2000 километра) и тип Emad (1,75 тона).

Защо не всички държави имат „Железен купол“?

„Железният купол“ е израелска отбранителна система, която е особено ефективна срещу ракети с малък обсег и минометни снаряди. Той е специално проектиран да прихваща ракети, насочени към гъсто населени райони.

Въпреки че „Железният купол" играе централна роля в атаките на палестински групи, той е използван по-малко при нападението на Иран, тъй като балистичните ракети са били основно обект на системата Arrow.

Снимка: Ройтерс

Не всички държави разполагат с такива системи заради огромните разходи и сложност на разработката. Цената на една батерия на „Железния купол“ се оценява на около 90 милиона евро. Израел има поне десет действащи такива единици. Всяка отделна ракета прехващач струва около 40 000 евро.

Защо враговете на Израел изобщо изстрелват ракети, ако не постигат нищо?

За много от враговете на Израел става въпрос не толкова за военни успехи, колкото за символично значение - ракетните атаки създават страх и несигурност сред населението.

Атаката на Иран имаше и вътрешнополитически причини - ислямисткият режим трябваше да демонстрира на терористичните си съюзници, че може да се защити срещу Израел след смъртта на лидера на „Хизбула“ Насрала в Бейрут.

Снимка: Ройтерс

Има ли Израел най-добрата армия в света?

Израел несъмнено има една от най-модерните и ефективни армии в света, особено по отношение на технологията и противоракетната отбрана. Страната е принудена постоянно да се защитава на най-високи нива, тъй като е заобиколена от враждебни нации.

Снимка: Ройтерс

Трудно е обаче да се каже дали Израел има „най-добрата армия в света“. Израел определено е световен лидер, когато става дума за отбранителни технологии.

Колко щети причиняват израелските ракети прехващачи?

Самите израелски ракети-прехващачи не са предназначени да причиняват щети, а да предотвратяват атаки. Те експлодират близо до идващите ракети и ги раздробяват във въздуха.

Тяхната цел е да неутрализират вражеските ракети, преди да могат да кацнат на израелска земя. Самите ракети-прехващачи не нанасят щети на земята.

Как е възможно 180 ракети да са отнели само един човешки живот?

Това е още едно доказателство за ефективността на израелските отбранителни системи. Благодарение на силната противоракетна отбрана по-голямата част от ракетите са унищожени във въздуха.

Израел разполага и със сложна система за ранно предупреждение и убежища за населението, което следва инструкциите за безопасност.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK