Европейският парламент заседава извънредно, за да отбележи 1000 дни от руското нападение в Украйна.
През изминалите 1000 дни европейските депутати многократно обсъждаха хода на войната, предлагаха и гласуваха редица резолюции.
Помощта за Украйна получаваше твърда подкрепа в пленарната зала, но срещаше и съпротива от страна основно на членове на крайната десница.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Днешният дебат идва непосредствено след интензивната руска атака от нощта на събота срещу неделя с над 200 ракети.
Дебатът вероятно ще засегне и неочакваното телефонно обаждане на германския канцлер Олаф Шолц към руския президент Владимир Путин.
Според източници от Елисейския дворец Германия е информирала Съединените щати, Великобритания и Франция, но не е търсила координирана позиция. Евродепутатите е възможно да реагират на това съобщение.
Европейски партньори, в частност Полша, критикуват инициативата на канцлера Шолц и вероятно това ще проличи в изказванията в пленарната зала днес.
Депутатите е възможно да поискат и нови реакции от страна на Съюза, след като Съединените щати дадоха зелена светлина на Киев за удари по Русия с ракети с далечен обсег.
Атмосферата в пленарната зала ще зависи и от съотношението на силите не само между отделните политически групи, но и вътре в отделните течения.
Крайната десница продължава да е разединена между подкрепата за Украйна от една страна и верните поддръжници на президента Путин – от друга.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK