На 8 март 2014 г. самолет на малайзийска авиокомпания излита и се подготвя за пътуване от столицата на азиатската държава - Куала Лумпур, до Пекин в Китай.

39 минути след излитането изчезва безследно от радарите. Последното съобщение, което подава пилотът, е малко преди да излезе от въздушното пространство на Малайзия и гласи „Лека нощ от малайзийския полет 370.“

След това системата, чрез която се предават данни за местоположението на самолетите към авиодиспечерите, се изключва. Това е последното, което се знае със сигурност и до днес за мистериозния случай на изчезване.

Снимка: EPA

Издирването продължава

Теориите защо и как е изчезнал самолетът са много - от изчерпано гориво, до объркан маршрут, грешка на пилота, придружена от аварийно приземяване, а дори и планирано отвличане.

Започва мащабна издирвателна операция по вода и суша в няколко зони, като отправна точка е областта между Малайзия и Виетнам в Южнокитайско море. След това се изследват внимателно и части Андаманско море и Индийския океан.

В операцията участват Австралия, Малайзия и Китай. Използваните кораби и самолети работят с роботизирани подводни апарати, които долавят сигнали, за които се предполага, че може да са от черните кутии на изчезналия самолет.

Снимка: EPA

По време на операцията корабите се натъкват и на отломки от търговски плавателни съдове, за които се предполага, че са потънали през XIX век.

През 2015 г. част от самолетно крило – флаперон, е открита на брега на остров Реюнион в Индийския океан. Оказва се, че тя е на самолета изпълняващ полет МН370.

Още няколко парчета от отломки са открити изхвърлени по източното крайбрежие на Африка. Международната операция по издирването на самолета обаче приключва официално през 2017 г.

Година по-късно търсенето се подновява с нова операция, извършена от американска частна компания. Фирмата е специализирана в подводно търсене с използване на роботизирана техника. Тя се договаря с малайзийските власти, че ако издирването е неуспешно, компанията няма да получи заплащане за услугите си. За жалост и тази операция не завършва с щастлив край.

Снимка: EPA

Авиоексперти са уверени, че ако търсенето се поднови сега, ще се увенчае с успех, предава Би Би Си. Те разказват за нова технология, наречена Weak Signal Propagation Reporter, която излиза през 2008 г.

„Радиолюбителите я използват, за да проследяват силата на радиосигналите по света. Данните, които събират, улавят различни смущения, сред които са и полетите на самолетите“, обяснява пред Cи Ен Ен пенсионираният инженер от британската аерокосмическа компания Ричард Годфри.

Бившият инженер казва още, че когато MH370 е изчезнал, той е проследил данните чрез същата технология и според тях вярва, че самолетът може да се намира на дълбочина между 3000 и 4000 метра под Индийския океан, на около 1500 километра от бреговете на Пърт, град в Австралия.

Снимка: EPA

Годфри вярва, че макар и предишните издирвателни операции да са били всеобхватни и задълбочени, те не са проверили предложеното от него място.

„Със сигурност вярвам, че MH370 може да бъде намерен“, казва той и добавя че откритията му съвпадат и с данните на британската сателитна телекомуникационна компания Inmarsat, които сочат приблизително същия район.

Въпреки че е обнадежден, Годфри предупреждава, че подновяването на операция с такъв мащаб и ресурс изисква подготовка, която може да отнеме няколко месеца.

Снимка: EPA

Безследно изчезнали

Макар и години по-късно, близките на изчезналите 227 пътници и 12 души екипаж на самолета все още търсят отговори. Повечето от хората на самолета са от Китай, но е имало и граждани на САЩ, Малайзия, Русия, Франция и Индонезия.

Сред тях са били много семейства, 5 малки деца, двама иранци с откраднати паспорти, с желанието да започнат нов живот на друго място, отбор по калиграфия, който се е връщал от изложение и младоженци, които пътували за медения си месец.

Снимка: EPA

Сара Байк е от близките на изчезналите, тя губи съпруга си – Фил Ууд. След изчезването на полета Сара се мести от Азия в Панама, където се омъжва повторно и отваря екокурорт, което позволява на нея и съпруга ѝ да живеят в тропическата гора.

Но и до днес тя избягва да гледа драми и документални филми за самолетни катастрофи и сънува едни и същи повтарящи се ужасяващи сценарии.

„Сънувах кошмари, че се гмуркам в този красив район и е пълно с рибки навсякъде. Изведнъж във водата се появяваше корпусът на самолета, а телата плуваха около мен“, разказва тя пред Би Би Си.

Все пак Сара е оптимистично настроена за откриването на нова издирвателна операция.

„Семействата имат нужда от възможността да затворят тази страница, светът има нужда от това, трябва да се намери отговорникът за това“, казва тя за възможността за започване на ново търсене в Малайзия.

Снимка: EPA

Джианг е загубил майка си на същия полет. Той обаче не иска да затваря страници, а е решен да стигне до истината. Той казва, че не минава ден, в който да не мисли за майка си, която описва като силна и трудолюбива жена.

„Мога да открия части от нея в себе си. Каквото и да правя сега е точно това, което майка ми би искала да правя“, казва той.

Джианг е сред 40-те семейства, които миналата година започват поредния си опит в търсене на отговори чрез правната система на Китай.

Снимка: EPA

Те съдят китайската авиолиния Malaysia Airlines, нейния застраховател, компанията „Боинг“ и производителя на двигателя на самолета. Исканията им са за обезщетение, официално извинение и възобновяване на психологическата помощ за членовете на семействата, както и за създаване на фонд за продължаване на издирването на самолета.

„От една страна, много ми се иска да открием самолета още днес или утре. Но също така се страхувам от реалността, с която ще трябва да се сблъскам след това“, казва Джианг.