В Деня на Европа стартира кампанията за предстоящите европейски избори. Те ще се проведат от 6 до 9 юни паралелно в 27-те държави членки на Европейския съюз. 

Днешната дата бележи началото на обединена Европа. Преди 74 години на 9 май 1950 г. е подписана декларацията, предложена тогава от френския външен министър Роберт Шуман, която обединява производството на въглища и стомана на шест държави – Франция, Западна Германия, Италия, Нидерландия, Белгия и Люксембург. Така е сложено началото на Европейския съюз.

Ентусиазъм или тревога се усеща в Брюксел?

На евровота през 2019 г. са гласували малко над 50% от 370-те милиона европейци. Според проучванията на общественото мнение сега над 70% заявяват, че имат намерение да отидат до урните.

Тревогите обаче идват от ежедневните сигнали от различни държави членки за мощни мрежи за дезинформация. Фалшивите новини ще бъдат основното предизвикателство пред Европа в оставащите дни до изборите. 

Примери

Прокремълската мрежа „Допелхенгер“ направи фалшиви копия на десетки правителствени сайтове в различни европейски страни, както и на сайтовете на медийни гиганти като „Монд“, „Фигаро“ и „Паризиен“ във Франция, „Билд“ и „Дер Шпигел“ в Германия. Няколко държави членки пък се оказаха наводнени от фалшиви информации от сайта Voice of Europe.

Много е важно и как ще се отразят на избирателите информациите за пробойни в самите европейски институции. През мандата на настоящия Европарламент гръмна най-скандалната афера за корупция, разкривана до този момент „Катаргейт“.

Постепенно стана ясно, че освен Катар, Мароко, Русия, и Китай намира канали до евродепутати, които не отказват пари, за да обслужват интересите им.

На този фон стартира предизборната кампания, която трябва да убеди европейците, че само те трябва да имат право да определят в каква Европа искат да живеят, а не трети страни да определят дневния ред в зависимост от собствените им интереси. Мотото на кампанията е „Използвай гласа си или друг ще реши вместо теб“. 

Как може да се промени Европа след тези избори? 

Абсолютно сигурно е, че Европа ще изглежда доста различно след 9 юни. В Европарламента двете първи политически семейства – Европейската народна партия (ЕНП) и Прогресивния алианс на социалистите и демократите, ще запазят своите водещи позиции.

Според всички социологически проучвания нови места ще спечели крайната десница. Нейното чувствително разширяване ще е за сметка най-вероятно на либералите и на зелените.

Повече или по-малко явни, но много сделки се очакват между политическите сили, за да се прокарват важните решения за Европа. Вероятно доста ще се втвърди тона за миграцията, основният губещ вероятно ще е Зелената сделка и климатичните амбиции на Европа.

В края на април в един и същи ден двама от водещите евролидери предложиха две коренно различни визии за Европа. Френският президент Еманюел Макрон заяви: „Европа е смъртна. Да не се заблуждаваме, тя може да умре“. 

По думите му, ако тя разчита на някой друг да я пази, без да има обща отбрана, както и ако плахо стои на международния пазар, докато САЩ и Китай не се двоумят да интерпретират правилата по техен начин, Европа може да се разпадне. 

Визията си за Европа сподели и друг изявен лидер - унгарският премиер Виктор Орбан. Той беше категоричен, че изборите в Европа и в САЩ ще отворят нова ера на суверенитет. Суверенитет, какъвто той избира за Унгария и я сравнява с "остров на суверенитета" като страна, която блокира редица ключови решения за ЕС.

София отбеляза Деня на Европа с концерт, организиран от представителството на Европейската комисия: