В разгара на кампанията ви представяме данни от проучване на агенция "Тренд" по поръчка на "24 часа" сред 1003 души над 18 години чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" в периода 11-18 май. Изследването е представително за пълнолетното население на страната.
„48% от хората посочват, че ще излязат да гласуват. Това са около 2 500 000 - 2 700 000 души. Няма особена изненада в сравнение с последното изследване на "Тренд" и спрямо последните избори през април миналата година“, коментира в „Тази сутрин“ социологът от агенцията Евелина Славков.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Няма нещо ново голямо, което да провокира хората да отидат да гласуват“, посочи още тя.
„Парламентарните избори влияят на европейските избори в контекста на повишаване на избирателната активност. Имахме подозрения, че ако изборите не бяха 2 в 1, вероятността да бъдем под 2 милиона души по отношение на Европейските избори, е съвсем реална“, обясни Славкова.
По думите ѝ около 20% от избирателите решават дали да гласуват и за кого в последната една седмица, а политическите партии, вече изтощени от тези шести избори - и от финансова гледна точка, съсредоточават кампанията си през последните две седмици.
"Вижда се едно отлепване от страна на ГЕРБ от втората политическа сила - която и да е тя, и това се дължи не толкова на силна мобилизация. Големият въпрос е коя ще бъде втората политическа сила", посочи Славкова.
Предизборната кампания би трябвало да подреди картината. Разликата между ПП-ДБ - 15,4%, ДПС - 14,9%, и "Възраждане" - 14,8%, е много малка.
БСП задържа пета позиция с 8,5% от гласуващите, следвана от „Има такъв народ" с 5,5%.
Заради малките разлики в процентите при втория, третия и четвъртия в подредбата и поради възможността на парламентарните избори да се гласува и в страни извън Европейски съюз, подреждането на формациите на парламентарните и европейските избори може да бъде различно.
Под бариерата за парламентарно представителство остават „Солидарна България“ с 2,4%, „Синя България“ с 1,8%, „Левицата“ с 1,4%, „Български възход с 1,2% и ВМРО с 1,1%. Опцията „Не подкрепям никого" събира малко над 5%, но резултатът не участва в разпределението.
Това показват данните от проучване на „Тренд" по порфъчка на „24 часа", посветено на електоралните нагласи на българите. Изследването е реализирано в периода между 11 и 18 май 2024 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1003 души на възраст 18+.
Според Евелина Славкова компроматите са нож с две остриета - както могат да демобилизират, така от един момент могат и да провокират повече хора да гласуват.
По думите кампанията, която наблюдаваме към момента, е вяла. Вероятността да имаме шестпартиен парламент е по-голяма от това да имаме представители на седем партии, посочи още социологът.
Ето какви са данните в електоралната подкрепа за Европейския парламент: