Първата спасителна мисия с медицинския хеликоптер вече е факт. Разговаряме с екипа, транспортирал интубирана жена от Шумен до София. 

Линейката с пациент на борда извърши успешно първия си полет, за който bTV Новините първа съобщи.

След подаден сигнал от Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха за транспортиране на пациент от Шумен до София хеликоптерът с екипаж от двама пилоти е излетял в 08:02 ч. от София, и е пристигнал в Шумен в 9:42 ч., с междинно кацане в Горна Оряховица за презареждане.

Двамата пилоти, извършили мисията - Юлиян и Валери, разказват за преживяното. 

 

„Благодарение на усилията на всички звена всичко премина абсолютно перфектно. Имахме много добре комуникация и стиковка между нас“, казва Валери Шопов, командир.

По думите му най-важното нещо за успешното изпълнение на спасителната мисия е подготовката.

„Ние всеки ден тренираме – дори в момента се подготвяме след 1 час да направим поредната тренировка“, обяснява още той.

Снимка: bTV

„Това са полети, които не могат да се планират. За мен лично вчерашния полет е едно доказателство колко точно може да бъде гъвкава системата. В момента имаме само един хеликоптер, а този хеликоптер успя да отиде в лошо време на другия край на България и да помогне за спасяването на човешки живот“ , казва Юлиян, другият командир.

Двамата разказват и за трудностите, през които са минали по време на мисията.

„От метеорологична гледна точка имаше трудности. Имаше турболенция, но това са нормални неща в авиацията. Ние с колегата търсихме най-стабилната атмосфера и летяхме в нея. Имахме предварителна информация от медицински екип, че не трябва да има рязка промяна в налягането, че трябва по-плавно да се извършват всички маневри – но за нас това са ежедневни неща и ние лично не срещнахме никакви трудности“, казва Валери.

А за да стане възможна една такава мисия, първо трябва да получи одобрение от кординационния център за спешна помощ по въздух.

Снимка: bTV

„Ролята на кординационната централа е важна, защото тя трябва кординира абсолютно всички движещи се фигури на масата, когато имаме постъпило искане за изпълнение на мисия с въздушен трнспорт. За да изпълним определена мисия, ние трябва да преценим дали са налични медицински критерии за изпълнението на мисията, след това авиационният оператор определя и специфични технически критерии за изпълнението ѝ и ако и двете инстанции позволяват изпълнение на мисията – искането се одобрява и се активира спешния въздушен транспорт“, казва д-р Диян Ганев, ръководител на смяна в кординационния център за спешна помощ по въздух. 

Така е преминала първата спасителна мисия със спешна медицинска помощ по въздух с изцяло български екипаж и хеликоптер. Жената от Шумен в момента е настанена във ВМА в София.