Специалните пратеници на bTV в Украйна Иван Георгиев, Стоян Митев и Ивайло Ангелов се намират на границата между Украйна и Полша.

Те разказаха, че ситуацията там е изненадващо спокойна, както и че виждат много майки и деца на граничния пункт, които се опитват да излязат от Украйна.

Според украинските гранични власти в полунощ на граничните пунктове между Украйна и Полша е имало 45 автобуса и 230 пешеходци.

На път за границата екипът на bTV се е разминал с дълга колона от военни товарни автомобили, които са били напълно необозначени.

В Лвов ситуацията е спокойна, медиите всеки ден разпространяват патриотично съдържание, но не се показват кадри от реални военни действия.

Новородените бебета и децата с техните родители са изведени от атакуваната сграда. Детската болница и родилното отделение в Мариупол са ударени от руска система за залпов огън. 17 възрастни са ранени. Трима са загинали, сред тях и дете.

„Детска болница и родилно отделение – с какво те заплашиха Руската Федерация. Каква страна е тази, която се страхува от болници и ги унищожава? Там да не би да имаше малки бандеровци или бременни жени, готови да стрелят по Ростов? Да не би някой да е унижил рускоговорящ? Какво е това? Денацификация на болница? Това е отвъд зверство“, каза украинският президент Володимир Зеленски.

ООН заклейми атаката в Мариупол. Според Москва болницата била превърната във военен обект от радикали.

Най-голямата детска болница във Лвов приема пациенти от разрушените и затворени лечебни заведения - не само в Мариупол, а цялата страна.

Заради опасността от ракетни атаки и тук лекарите са взели единствените възможни мерки – да облепят прозорците с тиксо, за да не се пръснат при бомбардировка и да посочат входовете на бомбоубежищата.

„В момента за нашите пациенти всичко изглежда спокойно, но не можем ли да кажем, дали утре боевете няма да започнат и при нас, дали ще можем да им помагаме?“, казва д-р Олена Козлова, зам.-директор на болницата.

Болницата е специализирана в лечение на деца с хематологични, онкохематологични и редки заболявания. Бойните действия заварват хиляди малки пациенти на животоспасяващо лечение в цяла Украйна, което спира внезапно с началото на войната.

Снимка: bTV

„Това е ужас. Това е отчаяние. Децата ми сега имат нужда само от спокойствие – да не падат бомби върху тях. А през следващите дни ще заминем за Полша, където ни предлагат пълно лечение“, допълва Альона, родител, бежанец от Харков.

Освен в условията на препълнена с пациенти и близките им болница, липса на санитарни материали и дрехи, д-р Козлова приема екипа ни и в много труден личен момент. 14-годишната ѝ дъщеря днес заминава сама за Полша, докато тя остава във Лвов, за да спасява децата-бежанци от цяла Украйна.

„Извинете ме. По специалност съм онкохематолог. През целия си живот съм се борила за живота на децата, за здравето и живота на малките пациенти. И бях щастлива, че успявахме да спасяваме десетки детски души. И сега дойдоха тези, които лишават хиляди деца от правото им на живот. И не само децата – отнемат живота и на много други хора. Имам един въпрос: Как всичко това може да се прости?“, казва д-р Козлова.

Зам.-кметът на Мариупол Серхий Орлов обяви пред Би Би Си, че от началото на войната в областта са загинали най-малко 1200 души. Не всички са идентифицирани. Не е ясно колко от тях са военни и колко са цивилни.

Евакуацията в страната продължава. Този четвъртък бяха договорени седем коридори, няма информация дали от всичките тях е имало извеждане. По данни на украинските власти вчера над 60 хиляди души са успели да се преместят на по-безопасно място.