На 13 януари тази година две бебета, родени на 13 септември 2022 г., бяха върнати на биологичните им семейства. Заради грешка в болница „Шейново“ те бяха разменени и отглеждани 4 месеца от майки, които не са ги родили.
Размяната стана доброволно и се случи сравнително скоро, след като с ДНК тест беше потвърдено кои са биологичните майки.
„Ние сега се фокусираме върху този момент на промяна около четвъртия месец на тези бебета, но всъщност има много неща, които се случват между майката и бебето, още преди то да се е родило. Така нареченото прото ментално развитие започва в още в утробата на майката – във взаимодействието на бебето с нея, в слушането на гласа на майката, в запомнянето на ритъма, на сърцето и на шума, който кръвоносната система на майката създава. Има много интересни проучвания, изследвания и наблюдения как това повлиява бебето. Ние сме свикнали да мислим за бебетата като за малки и беззащитни, те всъщност са изключително компетентни“, коментира в предаването „Тази сутрин“ клиничният психолог д-р Велислава Донкина.
По думите ѝ оттук нататък ще е много важен капацитетът на родителите, за да могат те да партнират на бебето да се адаптира по-лесно в новата среда.
Според клиничния психолог би било добре семействата да поддържат контакт в бъдеще, ако имат възможност. Нейният съвет към родителите е да разкажат един ден историята на размяната на децата си.
Според д-р Донкина бъдещите майки не трябва да се притесняват от подобни грешки в системата на родилната помощ, защото те наистина са рядкост.
Гледайте целия разговор във видеото!