Преди близо месец новина за разменени бебета в столична болница шокира всички и стана повод за много въпроси, някои от които без отговор и до днес. Децата бяха върнали на своите биологични майки, след като всяко едно прекара 4 месеца в чуждо семейство.

Това повдигна въпроса трябва ли да се разделя новороденото от майка му.

Според д-р Милена Доленска, която е акушер-гинеколог, когато състоянието на майката и бебето позволяват, това трябва да се прави, защото контактът е много важен.

„Има доста ползи от контакта кожа в кожа непосредствено след раждането. Много научни проучвания смятат, че това би довело до по-добро физиологично състояние на новороденото, регулират ритъма на дишането, сърдечната честота, терморегулацията. Също така улеснява и допринася за продължаване на кърменето. Той води до по-добра емоционална връзка между майката и новороденото, а не бива да оставяме на последно място и че детето помага да се избегне следродилната депресия“, каза още Доленска.

Майката на три деца Нина Гелкова обясни и че е много важно как посрещаме новия член на семейството.

„Първите думи към синовете ми бяха: Добре дошли. Направих им и ретроспекция какво е станало, къде се намират, за да са спокойни. Раждането за бебето е много стресово и затова контактът с майката е от изключително голямо значениe“, казва още Гелкова.

Тя обясни, че на нея не са ѝ дали веднага първата ѝ рожба, а само са ѝ показали бебето. Нина Гелкова обясни, че у нас е практика да се разделят бебето и майката. Тя даде пример с други страни, където дори бащата може да вземе новороденото, ако жената не е в състояние.

„В болница в Кливланд предварително обучават родителите за това как точно да бъде поставено бебето кожа до кожа. Затова ако майката няма възможност, това нещо да се случи с нея, бащата поема бебето. Родителите могат да следят много по-добре за жизнените показатели на бебето“, каза още майката на три деца.

Вижте още във видеото.