Преди време една от майките с разменените бебета сподели пред bTV, че драматичната ситуация, в която тя се е грижела за друго бебе, е в тежък шок за нея и цялото ѝ семейство.
Днес за Севда Михайлова и близките ѝ се стигна до щастлива развръзка и те посрещнаха в дома си биологичното си бебе, след като в края на декември след ДНК тестове стана ясно, че е станала грешка при изписването в болница „Шейново“ и новородените са разменени.
На 13 януари двете дечица навършиха точно 4 месеца, те са родени на 13 септември. Случаят е безпрецедентен - и за правото и за медицината у нас.
Новата размяна стана днес преди обед в кантората на адвоката на едното семейство. На излизане, вуйчото на едно от бебетата разказа пред bTV, че за всички събитието е донесло радост.
"Много се радваме, че се смениха, чувстваме, че това е нашето дете, радваме се, че се стигна до тук, ще си гледаме нашeто, както и те ще си гледат тяхното", сподели той.
"Емоцията е малко объркваща, защото все още сме свикнали с другото дете. По-голямата дъщеря на другата майка много плака за другото бебе, но рано или късно щеше да се случи", каза още той.
Майките са се подписали под документ, че приемат децата със съпътстващата ги документация от болницата. Като доказателство са направени и снимки от момента на предаването. А след това бебетата са прегледани от лекар, разказва един от адвокатите.
"За първи път се видяха, поздравиха се, разплакаха се, съответно при вида на децата, защото реално моите клиенти за първи път виждаха това дете. Чувствата бяха много смесени. Започна с тъга, премина с напрежение и завърши с щастие“, коментира адвокат Стоян Стойков.
"Всяко бебе намери майка си. Ние много сме свикнали с другото бебе, постъпихме правилно, като го върнахме на родителите - колкото по-рано, по-добре за нас и другото семейство", коментира отново вуйчото на едно от бебетата.
Те вече са си у дома с биологичните родители, които днес не пожелаха да говорят.
"Настоявахме родителите и на двете бебета да се познават, да си имат контактите. Децата са в такава възраст, че вероятно майките ще се нуждаят от съветите си", коментира адвокатът.
"Аз съм щастлив, че този проблем е решен. Вчера по инициатива на Министерството на здравеопазването събрахме ръководителите на всички родилни звена по повод стандартите за родилна помощ. Разгледаха се правилата за оптимизацията точно за този процес по предаването на децата, въобще по целия процес“, коментира д-р Асен Меджидиев, министър на здравеопазването.
Предстои семействата официално да предявят претенции пред болницата за обезщетения. Според адвоката те трябва да получат справедливо обезщетение.
"Ние ще придвижим претенцията към Столичния общински съвет, който е принципал на болница "Шейново", в компетентност на принципала е да реши дали да бъде изплатено обезщетение и в какъв размер в извънсъдебно споразумение", каза Вили Костадинова, адвокат на болница "Шейново".
Заради случая в болница Шейново беше направена вътрешна проверка и са наказани трима служители, също така здравният министър назначи проверка да извърши и агенция „Медицински надзор“, която наложи санкции на четирима служители от отделението. Последваха и предложения за промени и контрола и организацията при изписването на майките и бебетата.
По случая тече разследване на прокуратурата. Всички страни очакват отговор на въпроса как първоначално са разменени бебетата и от кого. Очаква се през следващата седмица да започнат преговорите дали и с колко ще бъдат обезщетени семействата.
По темата работиха Леда Виденова и Мария Ванкова.