На първо четене депутатите решиха, че България се отказва от дерогацията за внос на руски петрол. Това означава, че „Лукойл” ще трябва да започне да преработва нефт от други доставчици по-рано от договорения с Брюксел срок – 31 декември 2024 г.

След това решение „Лукойл“ излезе с позиция, в която се казва, че това решение заплашва стабилността на работата на най-голямата рафинерия и създава рискове на пазара на горива в страната.

Първи за отмяната на дерогацията заговори Делян Добрев от ГЕРБ с мотива, че от нея се облагодетелства само „Лукойл“.

На същото позиция е и икономистът Лъчезар Богданов. В „Тази сутрин“ той показа и графика с ръста на цените на горивата у нас спрямо цената на руския петрол, от която е видно, че от началото на войната цената в България е доста по-висока.  

Снимка: btvnovinite.bg

„Лъвският пай е бил за този, който е успял да купи евтиния петрол, и да го продаде на цени, близки до европейските. Дерогацията се оказа в полза в много по-голяма степен на рафинерията“, уточни Богданов.

Според Живодар Терзиев от Българската петролна и газова асоциация решението за отказ от дерогацията е прибързано и е политически обосновано, но не и икономически.

„България загуби 8-10 месеца, в които трябваше да са направени сериозни крачки за търсене на алтернативни ресурси. Напълно възможно е България да получава неруски нефт от Каспийския регион, но тогава чухме други политически изказвания, които казваха, че това е същият нефт, просто препакетиран“, коментира още Терзиев.

Гледайте целия разговор във видеото!

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement