„Това е една от най-сложните, да не кажа най-сложната, спасителна операция на такава дълбочина. Докато подготвяхме пещерата Марк буквално припадна в ръцете ни. Всички бяхме изключително мотивирани и надъхани, да успеем да го извадим жив и здрав“.

Снимка: bTV

Това разказа пещерният спасител Димитър Христов, който участва в сложната операция в пещерата Морджа в Турция. 

На 4 септември тази година американският спелеолог Марк Дики получи кръвоизлив в стомаха, докато беше на минус 1040 метра дълбочина в пещерата Морджа. По време на акцията по спасяването му българският екип беше един от трите медицински екипа, които съпровождаха носилката по пътя към повърхността.

Снимка: bTV

 „Ние и хърватите отговаряхме за най-дълбоката част от минус 1000 до минус 700 метра. Много време отне там. Дълбочината сама по себе си не е проблем. Проблемът беше мащабът, това е много голяма пещера, екипи от различни държави. Имахме проблем с организацията“, разказа Димитър Христов. 

Снимка: bTV

Българските пещерняци тренират в различни по вид пещери, за да бъдат готови за всякакви ситуации.

„В повечето държави пещерните спасители сме доброволци и всички го правим с идеята да помогнем. Вярвам, че ако нещо такова се случи, нашите съседи и останалите пещерни спасители от Европа биха се включили в акцията. Имаме си вътрешни канали, където си комуникираме. Всеки един момент очакваш, че нещо може да стане“, допълва пещерният спасител. 

Тази година екипът дори спасява коза от пещера близо до Карлуково. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement