НАСА официално обяви края на мисията на марсохода „Опортюнити”, след като не можа да възстанови връзката с него, която прекъсна през юни миналата година.
Космическият апарат кацна на Червената планета през януари 2004 г. Плановете бяха „Опортюнити” да работи само три месеца, но марсоходът надмина всички очаквания, работейки до 10 юни миналата година.
„Машината е била проектирана да издържи на Марс само 90 дни, но всъщност издържа около 15 г. и изминава цели 45 км. По-голямо разстояние не е изминавано на друга планета или дори на Луната от космически апарат”, коментира в предаването „Тази сутрин” по bTV астрофизикът Тихомир Димитров.
„Опортюнити” спря не заради техническа повреда или заради човешка грешка, а защото условията на Марс го принудиха. Апаратът затъна в пясъци и не оцеля през следващата марсианска зима, която му попречи да зареди слънчевите си батерии.
„За съжаление, на Марс на всеки няколко години има цикличност и се появяват глобални прашни бури. Там гравитацията е около 3 пъти по-малка от тази на Земята, тоест когато има прекалено много циклони и движение на въздуха, който е много по-различен, прахта се вдига и понякога обхваща цялата планета”, обясни Тихомир Димитров.
„Апаратите, които се намират в орбита около Марс по време на такива периоди, не могат да направят снимки. Марсоходите, които се захранват от слънчеви панели, остават без електричество. За съжаление, прашната буря продължава повече от обичайното – около 3 месеца, през юни, юли, август и септември дори през 2018 г. Последната снимка, която „Опортюнити” изпраща на Земята, е в пълен мрак”, допълни астрофизикът.
„Опортюнити” каца по едно и също време на Марс заедно с неговия брат „Спирит”, който издържа само 3 г. По думите на Димитров те правят същинска революция в разбирането ни за Марс и откриват много нови неща за историята на планетата, каква е била тя преди 3-4 милиарда години в началото на образуването ѝ. „Това са първите марсоходи, които са част от дългосрочна програма на НАСА и на човечеството за по-постепенно и последователно разбиране на Марс”, обобщи той.
Димитров посочи, че целта на тези апарати е да научим повече за миналото на Марс – къде има вода и къде може да се построи база в близко бъдеще от хора.