Преди четири години журналистът на bTV Мария Ванкова направи разследване, което беше излъчено в bTV Репортерите – „Лекарство на всяка цена“. Тази година тя продължава темата, защото представеният проблем с цените на онколекарствата, за които плаща НЗОК, се задълбочава.
„100 млн. лв. – толкова е оценката на проблема, който от години не може да бъде решен. Финансовото министерство прави анализ, който обхваща периода от лятото на 2022 г. до лятото на 2023 г., и изчислява колко по-малко би платила Здравната каса, ако във всички болници лекарствата за онкоболните са на най-ниската цена. Резултатът е 112 млн. лв.“, обобщи журналистът на bTV.
Тя обясни, че отчетите на болниците за това на какви цени купуват и съответно отчитат пред Здравната каса онколекарствата са публични и всеки може да види какви са цените.
„Това, което аз установих е, че се стига до 14-15 пъти и дори има случай с 28 пъти разлика в цената на едно и също лекарство, на едни и същи производител, отчетено за едни и същи период от болниците у нас“, подчерта Мария Ванкова.
Данните са от последния отчет на болниците към НЗОК от септември 2023 г., който представлява огромен масив – таблица с 16 000 реда.
Примерът за лекарството с разлика в цената 28 пъти е за медикамента на производителя „Тева“. През септември столичната онкоболница "Д-р Марин Мушмов“ отчита пред касата, че го е купила за 66,34 лв., а две частни болници – „Уни Хоспитал“ и „Дева Мария“ – на тавана от 1878,12 лв.
Общинската болница постига най-ниската цена чрез обществена поръчка.
Пред bTV производителят обясни, че го продава на търговците на едро на цена близка до най-ниска, отчетена от болниците – т.е. близка до 66,34 лв., което е много под регистрираната.
На въпроса защо лекарството е регистрирано на по-висока цена, от тази, на която се продава, изпълнителният директор на „Тева“ Николай Хаджидончев, отговари пред bTV: „Защото наша цена, регистрираната в България, е референтна за много други пазари. Ако регистрираме по-ниска цена, това ще се отрази на други европейски пазари“.
От двете частни болници, постигнали най-високата цена на лекарството от 1878,12 лв., отказаха участие в предаването.
В писмена позиция от „Уни Хоспитал“ посочват , че са „етична болница с висока репутация, която спазва стриктно нормативната рамка у нас“. От „Дева Мария“ обясняват, че имат собствена система за търгове и избор на доставчици. В случая е купила от „Дансон Трейдинг“ – от същия търговец, който доставя лекарството и на общинската болница, но там за 66,34 лв.
От Асоциацията на търговците на едро с лекарства също отбелязват в становище до bTV, че в цените няма нищо нередно и към момента законодателството го позволява. Но определя примерите, дадени в предаването, като „неетични практики на някои, които хвърлят петно върху добрия имидж на всички“.
Гледайте целия филм на Мария Ванкова в bTV Репортерите на 27 януари веднага след централната емисия новини.