Проблем и недостатъчно пари за лекарства в медицинските кабинети в училищата. За това предупреждават директори от столични учебни заведения.
За тази година се залага увеличение на бюджета за лекарства в училищата и детските градини.
Досега във Велико Търново той е по 700 лева, заявиха за bTV от сдружението на общините у нас.
В София - средната сума, която се отпуска, е около 300 лева на учебно заведение.
В столичното 125. училище има 1400 ученици. Според предвидените пари за лекарства се падат по около 20 стотинки на дете за една учебна година.
Третокласникът Теодор е сред децата, които често посещават медицинския кабинет в училище.
„Слагат лепенка, дават лед, правят ни компрес. Най-често като играем футбол и се спъваме“, казва ученикът.
Медицинската сестра разказва, че потокът при нея е постоянен. От 15 септември досега - над 2000 посещения.
В кабинета трябва задължително да има определени лекарства. Но поддържат и други, които са нужни всекидневно.
„За алергии, за болки в корема, за температура, за главоболие. Общо взето като в една домашна аптека. На фона на това, че лекарствата поскъпнаха, няма как да покрием с този бюджет изискванията. И не можем да връщаме децата“, каза Марияна Пенева, медицинска сестра в 125. СУ „Боян Пенев“.
„Ние сме голямо училище. Вероятно трябва да бъдат променени изцяло правилата, по които се отпускат средства. Специално за Столична община - те са 300 лева, без значение от размера на училището. На мен ми се налага поне още 2-3 пъти в годината да купувам по 500 лева лекарства“, обясни Венелина Николова, директор на 125. училище.
20-те стотинки, които се падат на един ученик от това столично училище биха били достатъчни за около две таблетки от лекарство срещу температура. Или по-малко от едно хапче за болки в корема.
От Столичната община заявиха, че за 2024 година са предвидени повече пари.
„Ако през 2023 г. за издръжката на един кабинет са били предвидени средно 300 лв. годишно, то за 2024 г. издръжката на същия кабинет е 350 лв. Каква е конкретната сума за всеки отделен кабинет зависи от общия брой на децата в училището“.
Според наша проверка в няколко училища с между 700 и 1700 деца обаче - сумата е еднаква.