В продължение на два месеца в Сърбия хора излизат по улиците, не само в Белград, за да протестират, насочени срещу корупцията в държавата, с настояване за промени и справедливост.
Всичко започна след като новоизградена бетонна козирка в Нови Сад падна и уби 15 души. Пламъкът на всички тези протести дадоха студентите в Сърбия.
Какви са исканията на младите протестиращи?
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Днес е православната сръбска Нова година. Хората тук със сигурност през тази част на годината празнуват. Има един дълъг период от различни празници, които те отбелязват, включително и днешния – тъй като сърбите се движат по стария Юлиански календар. Само че - това би могло да се каже с една голяма увереност през всяка друга година, но не и тази.“
Това каза в предаването „Тази сутрин“ кореспондентът на БТА в Белград Теодора Енчева. По думите ѝ в момента пред гражданското общество в Сърбия стои изключително голямо предизвикателство.
„Една истинска трагедия възпламени това – 15 души вече не са между живите, а двама все още се лекуват, след като падна бетонната козирка на жп гарата в Нови Сад. И това наистина предизвика социален гняв. Той има разнолики послания, но всъщност общата идея, която обединява протестиращите, е промяна – обществена и политическа“, уточни още Теодора Енчева.
„Студентите успяха да започнат целия този процес. Те всъщност се включиха в края на ноември. Първоначалните протести бяха инициирани от политически активисти и депутати от опозицията, но тази картина много бързо се промени, защото още от самото начало студентите участваха в протестите. И когато се стигна до сблъсък от страна на полицията и на граждани, които не са съгласни с тези протести, срещу студенти – това още повече възпламени студентския протест. Организацията на блокадите на университетите много бързо се превърна в една стройна, функционираща система, като удар всеки ден в лицето на управляващите“, коментира тя.
Над 60 факултета в различни градове в Сърбия са блокирани и там не се провеждат занятия, уточни Теодора Енчева.
„Това е нещо сериозно. Исканията на студентите могат да се обобщят по посока на справедливостта. Искането правото да възтържествува, да бъдат осъдени и арестувани виновниците за трагедията в Нови Сад. Едно от първите им искания беше да се публикуват в детайли всички документи, свързани с реконструкцията с жп гарата в Нови Сад. Правителството и президентът започнаха да правят това, но студентите не бяха доволни от публикуваните документи, защото те не бяха пълни“, допълни тя.
Целия разговор вижте във видеото.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK